Toplumsal cinsiyet: Elit kadın futbolcularda din ve kariyer geleceği
Gender: Religion and career future in elite female footballers
- Tez No: 919950
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECATİ GÜRSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, Türkiye'deki kadın futbolcuların kariyer gelişimlerinde dinin ve toplumsal cinsiyet normlarının değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma nitel araştırma desenlerinden fenomenoloji deseni ile yapılmıştır. Araştırmaya 2023-2024 sezonunda kadınlar futbol Süper Ligi'nde forma giymiş elit 13 futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada veri toplamak için yapılandırılmış görüşme soruları kullanılarak görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerden elde edilen verilerin transkriptleri çıkarılarak elde edilen sonuçlar, MAXQDA programı ile Tematik içerik analizi yapılarak ana temalar ve alt temalar elde edilmiştir. Bulgular: Tematik içerik analizi sonucu“Kadın sporcuların kariyer yolculuğu: cinsiyet rolleriyle yüzleşme”,“İnanç, cinsiyet ve kariyer: futbolcu kadınların görünmez mücadelesi”ve“Toplumsal cinsiyetin kodları: spor sahasında kadın olmak”üzere üç ana tema altında bulgular elde edilmiştir. Üç ana tema altında sekiz alt tema belirlenerek detaylar analiz edilmiştir. Sonuç: Kadın futbolcuların deneyimleri, futbolun toplumsal cinsiyet temelli norm ve uygulamaların etkisinde şekillenen bir alan olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Aile baskıları, dini normlar ve medya temsilleri aracılığıyla bu normlar sürekli yeniden üretilmekte ve futbol alanında cinsiyete dayalı bir iş bölümü yaratmaktadır. Kadın futbolcular, erkek egemen yapıya karşı mücadele ederken aynı zamanda toplumsal cinsiyet normlarının dönüşümüne katkıda bulunarak bu yapıyı dönüştürmenin güçlü savunucuları haline gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this thesis is to evaluate religion and gender norms in the career development of female football players in Turkey. MaterialandMethod: This research was conducted with the phenomenology pattern, one of the qualitative research designs. 13 elite football players who played in the women's football Super League in the 2023-2024season voluntarily participated in the research. Interviews were conducted using structured interview questions to collect data in the study. The results obtained by transcribing the data obtained from the interviews were performed by thematic content analysis with the MAXQDA program, and themes and sub-themes were obtained. Findings: As a result of the thematic content analysis, findings were obtained under three main themes:“Career journey of female athletes: confronting gender roles”,“Belief, gender and career: invisible struggle of female football players”and“Codes of gender: being a woman on the sports field”. Eight sub-themes were determined under three main themes and details were analyzed. Results: The experiences of female football players reveal that football is a field shaped by gender-based norms and practices. These norms are constantly reproduced through family pressures, religious norms and media representations, creating a gender-based division of labor in the field of football. While female football players fight against the male-dominated structure, they also contribute to the transformation of gender norms and become strong advocates of this transformation.