Elit kadın sporcular ve kadın akademisyenler ile spor yapmayan kadınların toplumsal cinsiyet rollerinin karşılaştırılması
Gender role properties comparison of elite women athletes and academics women with non-athletes women
  1. Tez No: 193746
  2. Yazar: İNCİ NOYAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PERİCAN BAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZETElit kadın sporcular ve kadın akademisyenler ile spor yapmayan kadınların toplumsal cinsiyetrol özelliklerinin karşılaştırılmasıBu araştırmanın amacı, toplumda farklı statülerde yer alan kadınların (akademisyen kadınlar ve elitkadın sporcular), toplumsal cinsiyet rol özelliklerinin, sedanter kadınlar ile karşılaştırmaktır.Bu amaçla araştırmaya, Ankara ilinde bulunan 100 elit kadın sporcu (Son 3 yıl içerisindeTürkiye şampiyonalarında 1.2.3 olan bireysel ve takım sporcuları ile milli sporcular) yaş 23,01 + 2,75,100 akademisyen kadın (Ankara, Gazi, Başkent Üniversitelerinden 70 profesör, 20 doçent, 10 öğretimgörevlisi) yaş 43,35 + 6,53 ve 100 sedanter kadın (Merkez Bankası, DPT ve SSK'da ki memurkadınlar) yaş 35,33 + 8,16 katılmıştır.Araştırmada veri toplama aracı olarak Bem (1974) Cinsiyet Rol Envanteri kullanılmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgular k2 testi ve ANOVA ile değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilenbulgulara göre, elit kadın sporcuların %75'i, akademisyen kadınların %53'ü ve spor yapmayankadınlarınsa %20'si androjen özellik, ayrıca akademisyen kadınların %10'nun belirsiz özellik2gösterdikleri bulunmuştur { k ( 6,1) = 16.250; p= 0.001} .Kadınsı özellik, spor yapmayan kadınlar arasında %71 iken akademisyen kadınlar arasında2%0'dır. Bu doğrultuda spor yapmayan kadınlarda kadınsı özellikler daha yüksek bulunmuştur { k (6,1) = 16.250; p= 0.001} .Erkeksilik ise akademisyen kadınlar arasında %37 iken, elit bayansporcularda %18'dir. Tüm sonuçlar doğrultusunda akademisyen kadınlar ile elit kadın sporcularda2androjen özelliğin daha yüksek olduğu bulunmuştur { k ( 6,1) = 16.250; p= 0.001} .Araştırma grubunun olumlu sosyal kabuledilirlik özellikleriyle ilgili sonuçlara bakıldığında elitkadın sporcularla, akademisyen kadınlar arasında fark olduğu {F(2,298) = 7.219; p= 0.001} ve farkınelit kadın sporcularla akademisyen kadınlar arasında olduğu bulunmuştur, olumsuz özellikleraçısından sonuçlara bakıldığında ise gruplar arasında fark olduğu {F(2,298) = 7.219; p= 0.001} vefarkın her üç gruptan kaynaklandığı bulunmuştur.Sonuç olarak, elit kadın sporcuların androjen, akademisyen kadınların erkeksi ve sporyapmayan kadınların ise kadınsı rol özelliğine sahip olduğu görülmektedir. Elit kadın sporcular veakademisyen kadınlar olumlu sosyal rol özelliği gösterirken, her üç gruptaki kadınların olumsuz sosyalrol özelliği açısından birbirinden farklı olduğu söylenebilir.Anahtar Sözcükler : Toplumsal Cinsiyet, Toplumsal Cinsiyet Rolü, Androjen Cinsiyet Rol, ErkeksiCinsiyet Rol, Kadınsı Cinsiyet Rol.
Özet (Çeviri)
SUMMARYGender role properties comparison of elite women athletes and academics women with non-athletes womenThe purpose of this study is to compare social sexual role characteristics women (academicians andelite sportswomen) with sedentary women, which are from different social positions.For this purpose, 100 elite sportswomen from Ankara, (which became 1st, 2nd and 3rd inTurkey championships which are individual, team members and national players) of whom ageaverage 23,01 + 2,75; 100 academician women from (Ankara, Gazi, Başkent, Universities consistingof 70 professors, 20 associate professors, 10 teaching assistants) of whom age average 43,35 + 6,53and 100 sedentary women (which are officers at Central Bank, DPT and SSK ) of whom age average35,33 + 8,16, joined the research.In study Bem ( 1974) Sexual Role Inventory is used as data collection tool. Resaults2obtained from the research are evaluated with k test and ANOVA. According to the results obtainedin the research, it is found that 75% of elite sportwomen, 53% of academician women and 20% ofwomen who are not doing sports show androgen characteristics and also 10% of academician women2show uncertain characteristics { k (6,1)=16.250; p=0.001 }.While 71% of women who are not doing sports has feminine characteristics it is 0% foracademician women .Thus, it is found that women who are not doing sports have more feminine2characteristics { k (6,1) = 16.250; p=0.001 } . More over while masculinity is 37% for academicianwomen, it is 18% for elite sportswomen. When all results are consider, it is found that androgen2characteristics are higher for elite sportswomen and academician women {k (6,1) = 16.250; p=0.001}.It is observed that when positive social acceptability characteristics are considered, thereexists a difference between elite sportswomen and academician women {F (2,298) = 7.219; p=0.001},when negative characteristics are considered there exist differrences between elite sportswomen andacademician women also between elite sportswomen and women who are not doing sports {F(2,298)=7.219; p=0.001} .As a result, it is seen that elite sportswomen have androgen characteristics, academicianwomen have masculine characteristics and women who are not doing sports have femininecharacteristics. While elite spotswomen and academician women show social role features, it can besaid that the women in all three groups differ from each other considering their negative social rolefeatures.Key Words : Gender, Gender Role, Androgyny, Masculinity, Feminity.