Primer hiperparatiroidi hastalarında renal rezistif indeksin değerlendirilmesi
Evaluation of renal resistive index in patients with primary hyperparathyroidism
  1. Tez No: 861557
  2. Yazar: KÜBRANUR SARKI KESİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM SİNEM KÜÇÜKSARAÇ KIYICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Primer hiperparatiroidi (PHPT) sık görülen ve renal komplikasyonlara neden olabilen endokrin hastalıklardan birisidir. Çalımamızda PHPT tanısı konulan hastalarda erken dönem renal hasar göstergelerinden biri olan renal rezistif indeksinin (RRİ) ölçülmesi ve klinik parametrelerle ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları polikliniğinde PHPT tanısı konulan 18-65 yaş arası 49 (kadın/erkek:41/8) hasta ve İç Hastalıkları polikiniğine başvuran 46 (kadın/erkek:38/8) sağlıklı kontrol ile gerçekleştirildi. Hastaların antropometrik ölçümlerini içeren ayrıntılı fizik muayene bulguları ile sosyodemografik verileri ve rutin kontrolleri dahilinde yapılmış olan güncel hemogram ve biyokimya sonuçları kaydedildi. Hasta ve kontrol grubunun renal doppler ultrasonografik değerlendirmesi yapılarak RRİ ölçümü gerçekleştirildi. Bulgular: Yaş ve cinsiyet dağılımı açısından gruplar arasında fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Aim: Primary hyperparathyroidism (PHPT) is one of the most common endocrine diseases that can cause renal complications. In our study, it was aimed to measure the renal resistive index (RRI) in patients with PHPT which is considered as one of the early renal damage indicators and to evaluate the relationship between RRI and clinical parameters. Material Methods: The study was carried with 49 patients (female/male:41/8) with PHPT and 46 healthy controls (female/male: 38/8), who were followed up in the Department of Internal Medicine/Endocrinology and Metabolism of the Health Sciences University, Bursa Yüksek Ihtisas Training and Research Hospital. Sociodemographic characteristics, detailed physical examination findings including the anthropometric measurements, current complete blood count and serum biochemistry results of patients were recorded. RRI measurement of the patient and control group was performed by renal doppler ultrasonography evaluation. Results: There was no difference between the groups in terms of age and gender distribution.