Acil serviste iskemik svo tanısıyla reperfüzyon uygulanan hastalarla, reperfüzyon uygulanmayan hastaların laktat/albümin oranının değerlendirilmesi
Evaluation of lactate/albumin ratio (LAR) in patients with ischemic stroke undergoing reperfusion and non-reperfusion in the emergency department
  1. Tez No: 919979
  2. Yazar: ÜMMÜ ALTUNKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ KATIRCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş ve Amaç: İnme, mortalite ve morbiditenin önde gelen sebeplerindendir. İskemik inmede beyine giden kan azalınca hipoksi oluşur ve anaerobik glikoliz başlar, laktat üretilir. Albümin ise önemli bir serum proteinidir. Her iki parametrenin kolay ulaşılabilir olması, LAR'ın hızlı ve her yerde kullanılabilir bir parametre olmasını sağlar. Bu çalışmanın amacı, AS'(acil servis)ye başvuran iskemik inme hastalarında reperfüzyon yapılan ve yapılmayanlar arasında LAR düzeyini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli, retrospektif gözlemsel bir çalışmadır. 12 Şubat 2021–20 Aralık 2023 tarihleri arasında Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine başvuran, iskemik inme tanısı alan 18 yaş üstü hastalar dâhil edildi. Hastaların AS'ye başvuru anında ölçülen laktat ve albümin değerleri oranlanarak LAR1 değeri hesaplandı. Hastalar reperfüzyon yapılan ve yapılmayan olarak iki gruba ayrıldı. Reperfüzyon yapılan grupta işlem sonrası, yapılmayan grupta ise 2-4 saat sonra alınan laktat ve albümin değerleri oranlanarak LAR2 değeri hesaplandı. Bilgiler hastane bilgi yönetim sisteminden incelendi. Bulgular: Hastaların %49,3'ü erkek (n=100), %50,7'si kadın (n=103) olup, yaş ortancası 74 (IQR 65-80) idi. %42,9'u servis, %57,1'i yoğun bakım yatışı yaptı. %66'sı taburcu olurken %34'ü exitus oldu.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Lactate/Albumin Ratio (LAR) in Patients with Ischemic Stroke Undergoing Reperfusion and Non-Reperfusion in the Emergency Department Introduction and Objective: Stroke is one of the leading causes of mortality and morbidity. In ischemic stroke, hypoxia causes anaerobic glycolysis which produces lactate. Albumin is an important serum protein. The easy accessibility of both parameters makes LAR( Lactate/Albumin Ratio) a quick and universally applicable parameter. The aim of this study is to investigate the prognostic value of LAR in ischemic stroke patients who present to the emergency department, comparing those who underwent reperfusion and those who did not. Materials and Methods: This single-center, retrospective observational study. included patients who were diagnosed with ischemic stroke and presented to the emergency department of Gülhane Training and Research Hospital between February 12, 2021, and December 20, 2023, were included. The lactate and albumin values measured at the time of admission to the emergency department were used to calculate the LAR1 value. In the reperfusion group, the LAR2 value was calculated using lactate and albumin values taken after the procedure, while in the non-reperfusion group, these values were taken 2-4 hours after admission. Data were reviewed using the hospital information management system. Results: 49,3% of the patients were male (n=100) and 50,7% were female (n=103), with a median age of 74 (IQR 65-80). 42.9% were admitted to the ward, while 57,1% were admitted to the intensive care unit. 66% were discharged, while 34% died.