Doğal tedavide kullanılan bitkilerin çağdaş seramik sanatında imge olarak yorumlanması
Plants used in natural treatment as image in contemporary ceramic art interpretation
  1. Tez No: 920071
  2. Yazar: AYŞE CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. HALİL FAZIL ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Doğal tedavide kullanılan bitkilerinin çağdaş seramik sanatında yansımalarını konu alan bu tez, üç bölümden ve sonuç kısımdan oluşmaktadır. Birinci bölümde, Türkiye'de doğal tedavi yöntemi olan Fitoterapi 'de kullanılan bitki özelliklerinin insan vücudundaki etkileri araştırılmıştır. İkinci bölümde, sanatta bitki imgesi kavramına değinilmiş ve sanatçıların ortaya koyduğu bitki konulu özgün plastik sanat eserleri araştırılarak örneklerle aktarılmıştır. Tezin üçüncü bölümünde, tez konu alanı kapsamında yapılan araştırmaların sonucunda elde edilen tedavi amaçlı kullanılan bitkilerin sanattaki kullanımının kavramsal bilgiler ışığında eskizler tasarlanmış ve seramik malzemeyle şekillendirilerek dekor, sır, dokularla oluşturulmuştur. Günümüzde kullanılmakta olan Doğal tedavi Fitoterapötik bitkilerin özellikleri, tasarım ilke ve elemanlar doğrultusunda üç boyutlu özgün çalışmalarda ortaya konulan seramik uygulamalar ve tasarımlar; malzeme, teknik, renk, biçim, doku ve kavram açısından sanattaki kullanım ilişkisi irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis on the reflections of plants used in natural treatment in contemporary ceramic art consists of three chapters and a conclusion. In the first part of the thesis, the effects of the properties of the plants used in natural treatment in Turkey on tne human body are investigated. In the second part of the thesis, original comtemporary plastic artworks related to the subject of plalnt image examined within the scope of the thesis were researched and analyzed. In the third part of the thesis, the findings obtained as a result of the researches carried out within the scope of the thesis subject area were tried to make original sketch desingns in the process within the scope of intense information in terms of artistic influence and conceptual aspects.In line weth the design principles and elements of phytotherapeutic plants, which are still used today in natural treatment, ceramic applications using mixed materials in the form of three-dimensional and panel in the form of original designs, the relationship of material, technique, color, form and conceptual values with the explanations of the use of the effects on the human body in arts is explained.