Trikotillomani hastalarında tanı ve tedavi yöntemleri: Sistematik derleme
Diagnosis and treatment methods in patients with trichotillomania: A systematic review
  1. Tez No: 920087
  2. Yazar: NEVİN ÇAYIRCIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER TEKİN ERGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Bilişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Trikotillomani(TTM), kişinin kendi saçını istemsizce çekmesiyle karakterize edilen bir durumdur. TTM'nin belirtileri arasında saç dökülmesi, kafa derisi lezyonları ve çekilmiş saçlar bulunur. Tanı, psikiyatrik değerlendirmeler ve semptomların sürekliliğin gözlemlenmesiyle konulur. Tedavi seçenekleri arasında bilişsel davranışçı terapi (BDT) ve farmakoterapi yer alır. Yeni teknolojik gelişmeler, nörogörüntüleme teknikleri veya yapay zeka, makine öğrenimi, yapay sinir ağları gibi alanlarda TTM'nin tedavisi ve mekanizmaları üzerinde araştırmalar yapılmaktadır. TTM'nin diğer sağlık durumlarıyla olan ilişkisi ve tanı testleri üzerine de çalışmalar sürmektedir. Tedavi seçeneklerinin entegrasyonu ve tedaviye yönelik yan etkilerinin değerlendirilmesi için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Bu konular, TTM'nin belirtileri, teşhisi, tedavisi ve gelecekteki araştırma alanları hakkında geniş bir perspektif sunar.
Özet (Çeviri)
Trichotillomania (TTM) is a condition characterized by involuntary pulling of one's own hair. Symptoms of TTM include hair loss, scalp lesions, and pulled hair. Diagnosis is made through psychiatric evaluations and observation of the continuity of symptoms. Treatment options include cognitive behavioral therapy (CBT) and pharmacotherapy. Research is being conducted on the treatment and mechanisms of TTM in areas such as new technological developments, neuroimaging techniques or artificial intelligence, machine learning and artificial neural networks. Studies on the relationship of TTM with other health conditions and diagnostic tests are ongoing. More research is needed to integrate treatment options and evaluate treatment side effects. These topics provide a broad perspective on the symptoms, diagnosis, treatment, and future research areas of TTM.