Türkiye'de sivil toplum kuruluşlarının göç politikalarına etkisi
The impact of civil society organisations on migration policies in Turkey
  1. Tez No: 920106
  2. Yazar: MUHAMMED TAHA KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Göç, tarih boyunca sosyal, ekonomik ve siyasi dinamikleri şekillendiren önemli bir olgu olarak, günümüzde ulusal ve uluslararası düzeyde yönetilmesi gereken karmaşık bir süreç haline gelmiştir. Türkiye, coğrafi konumu nedeniyle tarih boyunca göç hareketlerinin merkezinde yer almış ve özellikle 2011'deki Suriye krizinden sonra, dünyanın en büyük mülteci nüfusuna ev sahipliği yapmaya başlamıştır. Bu durum, göç yönetimi politikalarının geliştirilmesi ve uygulanması noktasında büyük zorlukları beraberinde getirmiştir. Türkiye'nin göç yönetimi, insani yardım perspektifinden sosyoekonomik entegrasyona kadar geniş bir yelpazeyi kapsayan politikaları içermektedir. Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu ile Geçici Koruma Yönetmeliği gibi ulusal düzenlemeler, Türkiye'nin mülteci politikalarının hukuki çerçevesini oluşturmuştur. Ancak, bu düzenlemelerin uygulanmasında yerel kapasite eksiklikleri, toplumsal algılar ve ekonomik yükler gibi çeşitli zorluklar devam etmektedir. Bu süreçte, ulusal ve uluslararası iş birliği kritik bir rol oynamaktadır. Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) gibi kuruluşlar, Türkiye'nin göç politikalarının şekillendirilmesine ve uygulanmasına yönelik destek sağlamaktadır. Aynı zamanda, sivil toplum kuruluşları (STK) göçmenlerin ve mültecilerin temel haklara erişimini kolaylaştıran hizmetler sunarak göç yönetiminde önemli bir tamamlayıcı rol üstlenmektedir. Türkiye'deki mültecilerin büyük bir kısmı kayıt dışı sektörlerde çalışmakta, bu da sosyal haklardan mahrum kalmalarına yol açmaktadır. Bu bağlamda, daha güçlü istihdam politikaları ve sosyal uyum programlarının geliştirilmesi önem arz etmektedir. Bu çalışma, Türkiye'nin göç yönetimini ulusal mevzuat, uluslararası iş birlikleri ve sosyal uyum boyutlarıyla ele almakta; mevcut politikaların güçlü ve zayıf yönlerini değerlendirerek sürdürülebilir çözümler önermektedir. Göç yönetimi, sadece Türkiye'nin değil, küresel bir sorumluluk olarak ele alınmalı ve dayanışma odaklı bir çerçevede yürütülmelidir.
Özet (Çeviri)
Migration, as an important phenomenon that has shaped social, economic and political dynamics throughout history, has become a complex process that needs to be managed at national and international levels. Turkey has been at the center of migration movements throughout history due to its geographical location, and has started to host the world's largest refugee population, especially after the Syrian crisis in 2011. This situation has brought great challenges in the development and implementation of migration management policies. Turkey's migration management involves a wide range of policies, from humanitarian assistance to socio-economic integration. National regulations such as the Law on Foreigners and International Protection and the Temporary Protection Regulation have established the legal framework for Turkey's refugee policies. However, various challenges remain in the implementation of these regulations, including local capacity gaps, social perceptions and economic burdens. National and international cooperation plays a critical role in this process. Organizations such as the International Organization for Migration (IOM) and the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR) provide support in shaping and implementing Turkey's migration policies. At the same time, civil society organizations (CSOs) play an important complementary role in migration management by providing services that facilitate migrants' and refugees' access to fundamental rights. The majority of refugees in Turkey work in the informal sector, which leads to a lack of social rights. In this context, it is important to develop stronger employment policies and social cohesion programs. This study examines Turkey's migration management in terms of national legislation, international cooperation and social cohesion, assesses the strengths and weaknesses of existing policies and proposes sustainable solutions. Migration management should be considered as a global responsibility, not just Turkey's, and should be carried out in a solidarity-oriented framework.