Arıstoteles ve Spınoza felsefesinde etik-siyaset ilişkisi
Ethics-politics relationship in the philosophy of Aristotle and Spinoza
- Tez No: 920111
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMZADE KADER DÜŞGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmada, Aristoteles ve Spinoza felsefesinde etik ve siyaset ilişkisi ele alınmış, konunun bağlamı insanın doğası ekseninde serimlenmeye çalışılmıştır. Bu açıdan insanların güvenli bir toplum yapısı oluşturmak üzere bir araya geldikleri kabul edildiğinde, bu güvenli toplum yapısının nasıl oluşturulacağı, ele alınması gereken bir mesele olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde Aristoteles'in etik ve siyaset anlayışında önemli fonksiyonu olan kavramlara ve bu kavramlar arası ilişkilere yer verilirken iyi bir yaşamın mümkünatı, doğal bir oluşum olan polis ekseninde ele alınmıştır. Aristoteles açısından iyi bir yaşam, insanın kendisini gerçekleştirdiği etkinlik yaşamı olduğu için bu yaşamın bütün olanaklarını ideal bir toplum yapılanmasında görmek mümkündür. Bu açıdan polis onun siyaset felsefesinde iyi bir yaşamın teminatını sağlayacak yapıdır. Çalışmanın ikinci bölümünde Spinoza'da etik ve siyasetin kesişim noktası olduğu hususları ele almak amaçlanmıştır. Spinoza'ya göre etik değerlerden yoksun bir devlet yapılanması insanın güvenliğinin ve huzurunun sağlanması noktasında büyük zafiyetlere yol açacağını belirtmiştir. Buna göre devleti yönetenler erdemle donatılmış akli bir yaşamdan pay almak zorundadır. Ona göre insanlar arası ilişkiler ortak yarar ilkesi bağlamında ele alındığı vakit insan en yüce iyiye ulaşabilecektir. Spinoza açısından toplumsal bir oluşum olan devletin asıl amacı, insan için iyi bir yaşamın gerçekleştirmektir. Çalışmanın üçüncü bölümündeyse Aristoteles ve Spinoza felsefesinde etik ve siyaset ilişkisi yönünden benzerlikler ve farklılıklar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın temel iddiası; belirli bir olanağa sahip insan doğasının kendini gerçekleştirebileceği tek yerin devlet olduğunu ortaya koymak ve insanların yaşanmaya değer bir yaşam sürmesini sağlayan bu doğal bir oluşunun etikle olan ilişkisini iki filozof ekseninde ele almaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between ethics and politics in the philosophy of Aristotle and Spinoza is discussed, and the context of the subject is tried to be presented in the context of human nature. In this respect, when it is accepted that people come together to form a secure social structure, how this secure social structure will be formed emerges as an issue that needs to be addressed. In the first part of the study, concepts that have an important function in Aristotle's understanding of ethics and politics and the relationships between these concepts are included, while the possibility of a good life is addressed in the axis of the polis, which is a natural formation. Since a good life, according to Aristotle, is a life of activity in which a person realizes himself, it is possible to see all the possibilities of this life in an ideal social structure. From this perspective, the polis is the structure that will provide the guarantee of a good life in his political philosophy. In the second part of the study, it is aimed to address the issues where ethics and politics intersect in Spinoza. According to Spinoza, a state structure devoid of ethical values will lead to great weaknesses in terms of ensuring human security and peace. Accordingly, those who govern the state must take part in a rational life equipped with virtue. According to him, when the relations between people are considered in the context of the principle of common benefit, man will be able to reach the highest good. According to Spinoza, the main purpose of the state, which is a social formation, is to realize a good life for man. In the third part of the study, similar and different aspects in terms of the relationship between ethics and politics in the philosophy of Aristotle and Spinoza are presented. The basic claim of this study is to reveal that the state is the only place where human nature, which has a certain opportunity, can realize itself and to examine the relationship between this natural formation, which enables people to live a life worth living, and ethics in the context of the two philosophers.