Dietilaminoetil dekstran/N,N'-metilenbisakrilamid hidrojelinin sentezi, şişme özelliklerinin belirlenmesi ve karakterizasyonu
Synthesis, determination of swelling properties and characterization of diethyl aminoethyl dextran/N,N'-methylenebisacrylamide hydrogel
  1. Tez No: 920121
  2. Yazar: KÜBRA ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE ÖZDEMİR DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Sunulan tez çalışmasında, dietilaminoetil dekstran (DEAE-D) / metilen bisakrilamid (MBAM) hidrojel yapısının aydınlatılması ve oluşum basamaklarının açıklanması amaçlanmıştır. Deneysel çalışma iki aşamadan oluşmuştur: Birinci aşamada, sabit DEAE-D miktarına karşılık MBAM miktarı değiştirilerek bazik ortamda katyonik çapraz bağlanma tepkimesi yürütülmüş ve farklı bileşimlerde kimyasal olarak elde edilen çapraz bağlı katyonik DEAE-D/MBAM hidrojelleri sentezlenmiştir. Örneklerin 25 C'de ve sudaki kinetik şişme eğrileri oluşturulmuş ve dengedeki su içerikleri hesaplanmıştır. Bundan sonraki deneysel çalışmalar, en yüksek su içeriğine sahip hidrojel üzerinden yürütülmüştür. İkinci aşamada ise, en yüksek su içerikli hidrojelin verimi (jelleşme yüzdesi) % 80 olarak hesaplanmıştır. Bu hidrojelin yapısı FTIR spektroskopisi ile aydınlatılmıştır. Jelleşme sırasında yapıdaki dinamik değişiklik Fungilab Döner Seyreltik Çözelti Viskozimetresi (Sıcaklık: 27 C, Spin: LCP, Spin hızı: 40 rpm) ile izlenmiştir. Sıfırıncı dakikada viskozite 2,5 cP iken, dokuzuncu dakikada (jelleşme noktasında) maksimum değer olan 3,5 cP'a ulaşmıştır. Hidrojelin ısıl kararlılığı, Shimatsu TGA-DTA cihazı kullanılarak 25-550 °C sıcaklık aralığında N2 atmosferi altında 10 °C/dk artış hızı ile belirlenmiştir. Hidrojelin kristal yapısı ise Rigaku XRD (Tokyo, Japonya) cihazı ile (tarama aralığı: 1°/dk, ölçüm aralığı 5° ≤ 2θ ≤ 60°, ışıma: Cu-K -ışıması) aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the presented thesis study was to elucidate the structure of diethylaminoethyl dextran (DEAE-D)/methylene bisacrylamide (MBAM) hydrogel and explain its formation mechanism. The experimental study is consisted of two steps: In the first step, cationic cross-linking reaction was carried out in basic media by changing the amount of MBAM against the fixed amount of DEAE-D and chemically cross-linked cationic DEAE-D/MBAM hydrogels with different compositions were synthesized. Kinetic swelling curves of the samples at 25 C and in water were created and their equilibrium water contents were calculated. Subsequent experimental studies were carried out on the hydrogel with the highest water content. In the second step, the efficiency (gelation percentage) of the hydrogel with the highest water content was calculated as 80%. The structure of this hydrogel was elucidated by FTIR spectroscopy. The dynamic change in structure during gelation was monitored by Fungilab Rotary Dilute Solution Viscometer (Temperature: 27 C, Spin: LCP, Spin speed: 40 rpm). While the viscosity was 2.5 cP at the zero minute, it reached the maximum value of 3.5 cP at the ninth minute (at the gelation point). The thermal stability of the hydrogel was determined using Shimatsu TGA-DTA instrument in the temperature range of 25-550 °C under N2 atmosphere with an increase rate of 10 °C/min. The crystal structure of the hydrogel was illuminated with Rigaku XRD (Tokyo, Japan) device (scanning range: 1°/min, measuring range 5° ≤ 2θ ≤ 60°, radiation: Cu-K -radiation).