Sülfonamid esaslı azo-schiff bazlarının sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of sulfonamide based azo-schiff bases
  1. Tez No: 920152
  2. Yazar: NURİYE AĞYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN İSPİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında 5 farklı azo bileşiği, sülfonamid ve elde edilen bileşiklerin etil alkol ile reaksiyonundan Schiff bazı sentezlenmiştir. Tez çalışması kapsamında 5 farklı amin (4-bromanilin, 4-kloranilin, P-toluidin,- 4-etilanilin, 2-kloranilin) bileşiklerinin salisilaldehit ile 0-5 oC'da reaksiyonundan 5 farklı azo bileşiği sentezlenmiştir (H1-5). Elde edilemiş olan azo bileşikleri ile sülfonamid bileşiği sentezlenerek beş farklı Schiff bazı oluşturulmuştur (H7-11). Reaksiyon sonucunda sentezlenen ligandların yapıları 1H-13C-NMR, FT-IR, UV-Vis, X-Ray ile aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 5 different azo compounds, sulfonamides and Schiff bases were synthesized from the reaction of the obtained compounds with ethyl alcohol. Within the scope of the thesis study, 5 different azo compounds were synthesized from the reaction of 5 different amine compounds (4-bromaniline, 4-chloraniline, P-toluidine, 4-ethylaniline, 2-chloraniline) with salicylaldehyde at 0-5 oC (H1-5). Five different Schiff bases were formed by synthesizing the sulfonamide compound with the azo compounds (H7-11). The structures of the ligands synthesized as a result of the reaction were elucidated by 1H-13C-NMR, FT-IR, UV-Vis, X-Ray.