İnsan kaynakları açısından otellerde performans yönetimi
Performance management in hotels human resource approach
  1. Tez No: 92018
  2. Yazar: SERAP BENLİGİRAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN GEYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 341
Özet
DOKTORATEZÖZÜ İNSAN KAYNAKLARI AÇISINDAN OTELLERDE PERFORMANS YÖNETİMİ Serap BENLİGİRAY Turizm Otel İşletmeciliği Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Danışman: Pof.Dr. Ramazan GEYLAN Günümüzde otellerin geleceği sadece ulusal değil uluslararası rekabet yeteneklerine bağlıdır. Bugünün rekabet öğeleri ise, düne göre değişimler göstermekte, düşük maliyet-fiyat önemli olmakla birlikte müşteri-kalite-çalışanlar üçgeni içinde yeni niteliklere yönelik gereksinimler hızla oluşmaya başlamaktadır. Bu gereksinimleri karşılayacak anlayış müşterilerin isteklerini miktar v^ kalite olarak en iyi düzeyde karşılayabilmek; işletmenin gerçek amaçlarına uygun işleri yapmak; bu işleri en doğru biçimde yapmak; sürekli gelişimi yenileşerek sağlamak; çalışanlara yüksek iş tatmini vermek; yönetimi kontrol eden değil yönlendiren niteliğe kavuşturmak ve en önemlisi işletmeyi geleceğe hazırlamaktır. Performans yönetimi otellerin bu amaca ulaşmalarını sağlayacak etkili araçlardan biridir. Performansı geliştirme amacıyla tasarlanan ve yürütülen performans yönetimi başlı başına özel bir süreç oluşturur. Bu anlamda bir performans yönetimi sürecinin aşamaları; örgütün geleceğine yönelik hayaller (vizyon) oluşturmak, mevcut durumu inceleyerek uzun dönemli amaçları ve stratejileri geliştirmek ve uygulamak, hedeflenen yöne gidilip gidilmediğini; nasıl gidildiğini gösterecek bir değerlendirme sistemi tasarlamak, geliştirmek ve uygulamak, performans düzeyini sürekli geliştirmeyi sağlayacak ödüllendirme ve özendirme sistemleri kurmak, bütün bu amaçlara ulaşmak için örgüt yapısını yeniden düzenlemektir. Performans yönetimi sürecinde bu aşamalar bütünleşmiş bir döngü içinde yer alması durumunda etkili ve başarılı olur. Performans yönetimi sürecinin önemli aşamalarından biri olan performans değerlendirme tüm işletmeler açısından büyük önem taşır. Değerlendirme sistemlerinin önemi“ölçülemeyenin yönetilemeyeceği”gerçeğinden kaynaklanır. Performans değerlendirme örgütün tümünü kapsayan bir kontrol sistemi veya insan kaynakları yönetimi kontrolünün bir alt sistemi olarak iki şekilde ele alınabilir. Çalışmamızda performans değerlendirme insan kaynakları açısından ele alınmıştır. Ancak performans yönetimi anlayışı ile hazırlanan personel performans değerlendirme sistemleri klasik sistemlerin dışına çıkarak stratejik işletme planlarının ürünü olan uzun ve kısa dönemli hedefleri temel alarak kurulmuştur. Spesifik olarak otel personeline yönelik bir sistem önerisi şeklinde yapılan bu çalışma diğer turizm ve hizmet işletmeleri tarafından da uyarlanabilir niteliktedir. ?EC ^ttaSKÖĞlETtM MMUJlL-u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The future of the hotels today depens not only to national but also international competitivness. In todays world, main elements of competition are changing day by day; necessities towards new characteristics have started to emerge within the customer- quality-employer framework while low cost and low price strategy is still being an important factor. Understanding that would meet these emerging needs is to supply customers demands in terms of quality and quantitiy at the very best; to do the thing that is not contrary to the main objectives of the company; to give employers the highest job satisfaction possible; to transform management structure from being a contoller to a steerer; and the most important is to prepare the company to the future. Performance management is one of the effective tools that would help hotels to reach this objective. Desingned and carried out to improve performance, performance management constitutes a very unique process. In this context, stages of a performance management are to create visions towards the future of the organization; to develop long term objectives and strategies while taking the current situation into account; to design, develop and to implement an evaluation system that would show whether and how the organization moving towards objectives; to establish a promotion and incentive system that would provide permanent improvement of the performance level within the organization. These stages in the process of performance management can be effective and succesfull when they take place in an integrated circularrotation. Performance evaluation, being one of the most important phase of preformance managent, has a great importance for most of the businesses. Significance of evaluation systems is originated from the fact that anything unmeasurable can not be managed. Performance evaluation can be considered as a control system that covers all of the organization or a sub-sytem of human resources management. In this study, performance evaluation was not considered from human resources management perspective. But performance evaluation systems that are prepared thru performance management understanding had been constructed by using short and long term objectives which are the main elements of startegic business plans and that let us leave the boundaries of the classical systems. Specifically, by being a system proposal towards hotel personnel management this study can be put into practice by other tourism and service companies.