Cusum kontrol grafiklerinin bal analizi: Bitlis örneği
Honey analysis of cusum control charts: Bitlis example
  1. Tez No: 920239
  2. Yazar: İBRAHİM ETEM AYKANAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT MİRTAGİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, Bitlis ilinde üretilen bal örneklerinin kalite parametreleri, CUSUM (Cumulative Sum) kalite kontrol grafiklerini kullanarak analiz edilmiştir. CUSUM grafikleri, balın su muhtevası, iletkenlik, serbest asitlik, pH, prolin, HMF, glukoz + fruktoz, glukoz/fruktoz oranı, sükroz, diastaz, C4 şekerleri oranı, δ¹³C değeri ve δ¹³C protein - δ¹³C bal farkı gibi çeşitli değişkenlerini izlemek için kullanılmıştır. Analizler, Bitlis ilindeki bal örneklerinin kalite standartlarına uygunluğunu değerlendirmiş ve bu değişkenlerdeki sapmaların kalite üzerindeki etkilerini belirlemiştir. CUSUM grafiklerinin kullanımı, kalite parametrelerindeki küçük değişikliklerin hızlı bir şekilde tespit edilmesini sağlamış ve bal üretim sürecinin kalitesini yüksek seviyede tutmuştur. Çalışma sonuçları, Bitlis ilindeki bal üretiminde kalite kontrol süreçlerinin etkinliğini artırmak için CUSUM yönteminin uygulanabilirliğini ortaya koymakta ve balın yüksek kalitesinin sürdürülmesi için gerekli önlemleri önermektedir.
Özet (Çeviri)
This one in this study, quality parameters of honey samples produced in Bitlis province, CUSUM (Cumulative Sum) quality control graphs were used for analysis. CUSUM graphs analysed water content, conductivity, free acidity, pH, proline, HMF, glucose + fructose, glucose/fructose ratio, sucrose, diastase, C4 sugars ratio, δ¹³C value and δ¹³C protein - δ¹³C honey difference of honey samples in Bitlis province was used to monitor various parameters. The analyses were carried out on honey samples from Bitlis province. Quality standards and assessed the impact of deviations in these parameters on quality. Effects on quality. The use of CUSUM charts, quality rapid detection of small changes in its parameters and kept the quality of the honey production process at a high level. Operation The results show that quality control processes in honey production in Bitlis province the applicability of the CUSUM method to increase the effectiveness of the and recommends measures to maintain the high quality of honey.