6 katlı çelik bir binanın ts648 ve yeni çelik şartnamesine göre analizinin ve tasarımının karşılaştırılması
Comparison of analysis and design of 6-story steel buildings according to ts648 and new steel specification
  1. Tez No: 920249
  2. Yazar: FULYA KARAKAHYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKERİM ERGÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Son zamanlarda modern yapı mühendisliğinde çelik yapılar önemli bir yer tutmaktadır. Bunla birlikte yapısal çelik tasarımı hakkında yönetmeliklere ihtiyaç duyulmuştur. Boyutlandırmada kullanılan yönetmeliklere ilişkin iki temel tasarım ilkesi mevcuttur. Bunlardan son yüzyıl içersinde çok fazla kullanılan emniyet gerilmesi ile tasarımdır. Son yıllarda ise daha rasyonel olan taşıma gücü ile tasarım kullanılmaya başlanmıştır. Bilindiği gibi, ülkemizde 1980 yılında yayımlanan TS 648“Çelik Yapıların Hesap ve Yapım Kuralları”standardı bulunmaktadır. Bu standardın büyük bir bölümü güvenlik gerilmeleri ile tasarım yaklaşımını ele almaktadır. Fakat günümüzde bu standardın yetersiz kalması nedeniyle 2016 yılında“Çelik Yapıların Tasarım, Hesap ve Yapım Esasları”yönetmeliği yayımlanmıştır. Bu yönetmelik güvenlik katsayıları, yük ve dayanım katsayıları ile tasarım yaklaşımlarını ele almaktadır. Mevcut iki yönetmelik farklı tasarım prensiplerine dayanmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında, emniyet gerilmesi ve taşıma gücü tasarımları hakkında bilgiler verilmiştir. Çelik yapıların boyutlandırılmasında kullanılan TS 648“Çelik Yapıların Hesap ve Yapım Kuralları”standardı ve“Çelik Yapıların Tasarım, Hesap ve Yapım Esasları”yönetmeliği, tasarım esasları ve boyutlandırma kuralları açısından incelenmiş malzeme kalitesi, malzeme sınıfları, eksenel çekme, eksenel basınç, eğilme ve diğer mukavemet halleri ile ilgili boyutlandırma kuralları 6 katlı merkezi çelik çaprazlı bir bina üzerine karşılaştırılması yapılarak boyutlandırılmıştır. Yapı elemanları boyutlandırılırken yönetmeliklere ait kombinasyonlar dikkate alınmış olup arasındaki farklar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, steel structures have an important place in modern structural engineering. However, regulations on structural steel design were needed. There are two basic design principles related to the regulations used in dimensioning. One of these, allowable stress design has been used so much in the last century. Bearing capacity design which is more rational has started to be used in recent years. As it is known, TS 648 'Calculation and Construction Rules of Steel Structures' published in 1980 is the standard of our country. A large part of this standard deals with safety stresses design approach. However, due to insufficient standards, 'Principles of Design, Calculation and Construction of Steel Structures' was published in 2016. This regulation covers safety coefficients and load and strength coefficients design approaches. These two existing regulations are based on different design principles. Within the scope of this thesis, informations are given about the safety stress and bearing capacity designs. TS 648 'Calculation and Construction Rules of Steel Structures' standard and 'Principles of Design, Calculation and Construction of Steel Structures' regulation used in the dimensioning steel structures, material quality, material classes, axial tensile, axial compression, bending and the other dimensioning rules related to the strength cases were dimensioned by comparing them on a 6-storey center steel cross building. While the building elements were dimensioned, the combinations of the regulations were taken into consideration and the differences between them were examined.