Yönetim bilgi sistemleri ve yönetim kararlarında karar destek bilgi sistemlerinin kullanılması Esçim karar destek bilgi sisteminin araştırılması
Management information systems and decision making information systems is used in management decisions, research of Esçim decision making information system
  1. Tez No: 92030
  2. Yazar: ABDÜLKADİR ONURSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN GEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ YÖNETİM BİLGİ SİSTEMLERİ VE YÖNETİM KARARLARINDA KARAR DESTEK BİLGİ SİSTEMLERİNİN KULLANİLMASİ ESÇİM KARAR DESTEK BİLGİ SİSTEMİNİN ARAŞTIRILMASI Abdülkadir Onursoy İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniveristesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Aralık 1998 Danışman:Prof.Dr.Ramazan Geylan Sosyal yapı, ekonomi, çevre faktörleri ve teknolojideki hızlı gelişmeler işletme yöneticilerinin yönetim fonksiyonlarını hızlı bir şekilde yerine getirmesini zorunlu hale getirmiştir. Bu nedenle herhangi bir işletme yönetiminin hedeflerine başarılı bir şekilde ulaşabilmesi için karar sürecini çok hızlı çalıştırması gerekmektedir. Bilgisayar teknolojisindeki gelişmelere bağlı olarak, bilgisayar temeline dayanan ve işletme yöneticilerine problemlerin çözümleri ve karar vermeleri için ihtiyaç duydukları bilgileri hızlı bir şekilde sağlayan karar destek bilgi sistemleri de işletmelere girmeye başlamıştır. Örgütler için en önemli unsur bilgidir. Bu nedenle bilgi, doğru, öz, net, zamanında ve hatasız olmalıdır. Çünkü bu bilgiler işletmenin gelecekteki plan ve programlarını yönlendirecek ve karar aşamasını kolaylaştıracaktır. Yönetim bilgi sistemleri altı alt sisteme sahiptir. Bunlar, kayıt işleme, uzman, ofis, işletme fonksiyonları bilgi, yönetici destek ve karar destek sistemleridir. Bu sistemler sayesinde işletme yöneticileri bilgiye daha kolay ulaşacak, daha etkin ve daha verimli olma şansını yakalayacaklardır. Böylece karar süreçleri daha sağlıklı geçecektir. Çalışmanın ilk bölümünde yönetim, karar ve bilgi kavramları tanımlanmak tadır. Çalışmanın ikinci bölümünde yönetim bilgi sistemleri, üçüncü bölümünde ise karar destek bilgi sistemleri tanıtılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise Eskişehir çimento fabrikasında bilgisayar destekli ortamda karar destek bilgi sistemlerinin nasıl kullanıldığı ve uygulandığı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The social structure, economy, environmental factors and the rapid development of technology have enfurced the managers to carry out the management duties effectively. Therefore, it's necessary to activate the decision process in order to achieve the objectives of a company management. Due to the improvements in computer technology, the desicion support information systems based on the computer usage and the information needed to solve the problems of decision making have became available for the companies and the managers. The information is the most significant factor for the organizations. Since the information will direct and ease the programs and plans of the company and the decision making, it must be accurate, clear and punctual. There are some sub-systems of management information systems. These sub systems are; transaction processing systems, decision support systems, expert systems, office systems and executive support systems. With the help of these systems the company managers will easily reach the information and they are going to have the opportunity of being more productive. Consequently, the decision making process of the managers will be more efficient. In the first chapter of the study management.desicion and information concepts are defined. Management information systems is introduced in the second chapter and desicion support information systems is introduced in the third chapter. And in the last chapter, how desicion support information systems is used and applied at Eskişehir cement factory in a computer-aided enviroment is presented.