A policy tool to facilitate and accelerate the implementation of innovative artificial intelligence applications: Regulatory sandbox
Yenilikçi yapay zeka uygulamalarının hayata geçirilmesini kolaylaştıracak ve hızlandıracak bir politika aracı: Düzenleme deney alanı
  1. Tez No: 920354
  2. Yazar: MUHAMMED SEYİD PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM EGEMEN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapay Zeka Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Düzenleme deney alanları, genellikle gelişmekte olan ve teknoloji odaklı sektörlerdeki yenilikçi ürünlerin, hizmetlerin veya iş modellerinin test edilmesi ve denenmesi amacıyla düzenleyici makamlar tarafından oluşturulan kontrollü ve denetimli ortamlardır. Bu alanlar, işletmelerin ve girişimcilerin geliştirdikleri yenilikleri daha esnek düzenleyici koşullar altında denemelerine olanak tanır. Böylece potansiyel mevzuat engellerinin belirlenmesi ve daha etkili, uyarlanabilir düzenleyici çerçevelerin geliştirilmesi mümkün hale gelir. Temel hedef, mevzuat bütünlüğünü korurken yeniliği teşvik etmek ve yeni fikirlerin tüketici haklarının korunması, finansal istikrar veya diğer düzenleyici amaçlardan ödün verilmeden test edilmesini sağlamaktır. Bu araştırma, düzenleme deney alanlarının yapay zeka uygulamalarında yeniliği nasıl hızlandırdığına dair anlayışa katkıda bulunmayı ve politika yapıcılar, sektör paydaşları ile akademi için bilgi sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Regulatory sandboxes are controlled and supervised environments established by regulatory authorities to facilitate the testing and experimentation of innovative products, services, or business models, particularly in emerging and technology-focused sectors. These environments allow businesses and entrepreneurs to trial their innovations under more flexible regulatory conditions. In doing so, potential regulatory barriers can be identified, and more effective, adaptable regulatory frameworks can be developed. The primary goal is to promote innovation while maintaining regulatory integrity and to ensure that new ideas can be tested without compromising consumer protection, financial stability, or other regulatory objectives. This research aims to contribute to the understanding of how regulatory sandboxes accelerate innovation in artificial intelligence applications and to provide valuable insights for policymakers, industry stakeholders, and academia.