A method for probabilistic seismic hazard analysis of earthquake magnitude to be used in a liquefaction potential assessment
Sıvılaşma potansiyeli analizinde kullanilacak deprem büyüklüğü için bir sismik tehlike analizi yöntemi
- Tez No: 920355
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHADIR SADIK BAKIR, DOÇ. DR. MUSTAFA TOLGA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Depremler sırasında meydana gelen çevrimsel gerilmeler, kesme deformasyonu birikimine ve aşırı boşluk suyu basıncına yol açarak aşırı durumlarda zemin sıvılaşmasına neden olur. 1975 yılında Seed ve çalışma arkadaşları, sıvılaşabilir zeminler üzerindeki sismik talebin, kayma düzlemindeki efektif gerilme ile normalize edilmiş bir dizi uniform kayma gerilmesi çevrimi ile modellenebileceğini öne sürmüştür. Daha sonra, bu sismik talep deprem büyüklüğü ve maksimum yer ivmesi ile ilişkilendirilmiştir. Bu çalışmada, sıvılaşma potansiyeli değerlendirmesinde dikkate alınması gereken deprem büyüklüğünün tahminine yönelik bir yöntem önerilmektedir. Deprem büyüklüklerinin sıvılaşma için sismik talep üzerindeki etkisi, uniform kayma çevrimlerinin sayısı ile deprem büyüklükleri arasındaki bir ilişki ile temsil edilmektedir. Bu ilişki, Youd ve arkadaşları tarafından 2001 yılında önerilen ve daha sonra 2018 Türkiye Deprem Yönetmeliği'nde referans alınan deprem büyüklüğü düzeltme katsayısı kullanılarak geliştirilmiştir. Sıvılaşma direnci ile çevrim sayısı arasındaki logaritmik bir model, 234 ivme zaman geçmişine uygulanarak bu ilişkinin regresyonu yapılmış ve model katsayılarının belirtilen referansla tutarlı bir koşullu ortalama sağladığı görülmüştür. Böylece, deprem büyüklüğü için düzeltilmiş çevrimsel gerilme oranı tahmini için ampirik bir denklem geliştirilmiştir. Bu tahmin denklemi, Akkar ve Bommer (2010) tarafından önerilen fonksiyonel form temel alınarak oluşturulmuştur. Çalışma, genel faylar için geliştirilen yer hareketi tahmin denkleminin kullanıldığı bir sismik tehlike analizi ile sonuçlandırılmıştır. Bu analiz, belirli bir zaman diliminde belirli bir olasılıkla aşılacak sismik gerilme oranını hesaplamayı sağlamış ve deprem büyüklüğünün nihai etkisinin belirlenmesine olanak tanımıştır.
Özet (Çeviri)
Cyclic stresses during earthquakes cause shear strain accumulation and excess pore water pressure, leading to soil liquefaction in extreme cases. In 1975, Seed and colleagues suggested that seismic demand on liquefiable soils could be modeled by a series of uniform shear-stress cycles normalized by the effective stress on the shearing plane. Later, the seismic demand was related to earthquake magnitude and peak ground acceleration. In this study, a method to estimate the magnitude to be considered in liquefaction potential assessment is suggested. The impact of earthquake magnitudes on seismic demand for liquefaction is represented by a relationship between the number of uniform shearing cycles and earthquake magnitudes. This relationship is developed by using the magnitude scaling factor suggested by Youd et al. in 2001, later implemented in 2018 Seismic Code of Türkiye as a benchmark. A logarithmic model between liquefaction resistance and number of cycles is applied on 234 acceleration time histories to regress the relationship, such that the model coefficients yield a conditional mean consistent with this benchmark. Then, it was possible to develop an empirical prediction equation for cyclic stress ratio corrected for the event magnitude. This prediction equation was based on the functional form of Akkar and Bommer (2010). The study concludes with a seismic hazard analysis, applying the developed GMPE for generic faults to calculate the seismic stress ratio to be exceeded with a specific probability within a given time frame, so that the final effect of event magnitude can be calculated.