İdiyopatik intrakraniyal hipertansiyon hastalarında transorbital ultrasonografi ve optik koherens tomografi bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of transorbital ultrasonography and optical coherence tomography findings in patients with idiopathic intracranial hypertension
- Tez No: 920371
- Danışmanlar: DR. HACI ALİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: İdiyopatik intrakraniyal hipertansiyon (İİH) başağrısı, tinnitus, görme kaybı gibi semptomlarla giden genellikle genç yaştaki obez kadınlarda görülen altta bir neden bulunmaksızın intrakraniyal basıncın arttığı bir hastalıktır. Tanısında klinik, radyolojik özelliklerin ve laboratuvar parametrelerinin yanı sıra lomber ponksiyon yer almaktadır. Transorbital ultrason ile kafa içi basınç artışına sekonder artan optik sinir kılıf çapı ölçülebilmektedir. Yine intrakraniyal basınç artışına bağlı gelişen papilödem optik koherens tomografi ile saptanabilmektedir. Çalışmamızın amacı, İİH hastalarının tanısında lomber ponksiyonla ölçülen BOS basıncı yerine invazif olmayan TOUS ve OKT tetkiklerinin kullanılabilirliğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, 1 Haziran - 1 Ekim 2024 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yürütülmüştür. Çalışmaya İİH tanısı almış 31 hasta ve yaş, cinsiyet uyumlu 31 sağlıklı bireyden oluşan bir kontrol grubu dahil edilmiştir. İİH tanısı, Modifiye Dandy Kriterleri doğrultusunda belirlenmiş, sekonder intrakraniyal hipertansiyon nedenleri dışlanmıştır. Tüm katılımcılarda, transorbital ultrasonografi (TOUS) ile optik sinir kılıf çapı (OSKÇ) ölçümleri yapılmış, ayrıca optik koherens tomografi (OKT) ile retina sinir lifi tabakası (RSLT) ve ganglion hücre kompleksi (GHK) kalınlıkları kaydedilmiştir. İİH hastalarında, lomber ponksiyon (LP) ile BOS basıncı ölçülmüş ve işlem öncesi ile 30 dakika sonrası OSKÇ değerlerindeki değişim incelenmiştir. Ölçüm işlemlerinde standart protokoller uygulanmış, TOUS ve OKT verileri her iki gözde ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Veriler istatistiksel analizlerle değerlendirilmiş ve gruplar arası farklar karşılaştırılmıştır. Bulgular: Hasta grubunun yaş ortalaması 35,1±9,84 yıl, kontrol grubunun 31,3±7,68 yıl olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: Idiopathic intracranial hypertension (IIH) is a condition characterized by increased intracranial pressure without an underlying cause, typically seen in young, obese women, and presents with symptoms such as headache, tinnitus, and vision loss. The diagnosis involves clinical features, radiological findings, laboratory parameters, as well as lumbar puncture. The optic nerve sheath diameter, which is increased secondary to raised intracranial pressure, can be measured using transorbital ultrasonography (TOUS). Additionally, papilledema resulting from increased intracranial pressure can be detected using optical coherence tomography (OCT). The aim of our study is to evaluate the feasibility of using non-invasive TOUS and OCT techniques in the diagnosis of IIH patients, as an alternative to the lumbar puncture measurement of cerebrospinal fluid (CSF) pressure. Materials and Methods: This study was conducted between June 1 and October 1, 2024, at Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital of the Health Sciences University. The study included 31 patients diagnosed with idiopathic intracranial hypertension (IIH) and a control group of 31 healthy individuals matched for age and gender. The IIH diagnosis was made according to the Modified Dandy Criteria, with secondary causes of intracranial hypertension being excluded. In all participants, optic nerve sheath diameter (ONSD) measurements were performed using transorbital ultrasonography (TOUS), and the retinal nerve fiber layer (RNFL) and ganglion cell complex (GCC) thicknesses were recorded using optical coherence tomography (OCT). In IIH patients, cerebrospinal fluid (CSF) pressure was measured via lumbar puncture (LP), and changes in ONSD values were assessed before and 30 minutes after the procedure. Standard protocols were applied for the measurement procedures, and TOUS and OCT data were evaluated separately for each eye. The data were analyzed statistically, and differences between the groups were compared. Results: The mean age of the patient group was 35.1 ± 9.84 years, while the mean age of the control group was 31.3 ± 7.68 years.