Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde uzman öğretici olarak görev yapan öğretmenlerin mesleki yeterliliklerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of the professional competencies of teachears working as expert trainers in special education and rehabilitation centers in terms of various variables
- Tez No: 920370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAN TALAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırmanın amacı, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde uzman öğretici olarak çalışan öğretmenlerin özel eğitim alanı mesleki yeterliliklerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesidir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden tarama (survey) araştırması modeline göre düzenlenmiştir. Araştırmaya 2023-2024 eğitim-öğretim yılında özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde uzman öğretici olarak çalışan 206 öğretmen katılmıştır. Araştırma verileri Öğülmüş (2014) tarafından geliştirilen“Özel Eğitim Mesleki Yeterlik Ölçeği”(ÖMYÖ) kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler araştırmacı tarafından bilgisayar ortamına aktarılıp SPSS 21.0 istatistik paket programı kullanılarak verilerin analizi gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde Pearson Correlation Coefficient (Basit Korelasyon), İlişkisiz Örneklemler için T-Testi (Paired Samples T-Test), Tek Boyutlu Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına bakıldığında öğretmenlerin liderlik ve mesleki gelişim düzeylerinin yüksek; iletişim, mesleki etik, alan bilgisi ve mesleki yeterliklerinin çok yüksek olduğu görülmüştür. Araştırmaya katılan öğretmenlerin mesleki yeterlik, alan bilgisi, mesleki etik düzeyleri cinsiyetlerine göre farklılık göstermektedir. Kadın öğretmenlerin mesleki yeterlikleri, alan bilgisi, mesleki etik düzeyleri erkek öğretmenlere göre daha yüksektir. Araştırma sonuçlarına göre öğretmenlerin mezun oldukları fakültelere göre mesleki yeterlik, alan bilgisi, mesleki etik, mesleki gelişim, liderlik ve iletişim puanları farklılık göstermektedir. Buna göre çocuk gelişimi bölümü mezunu olan öğretmenlerin mesleki yeterlik, alan bilgisi, mesleki etik, iletişim düzeyleri diğer fakülte mezunlarına göre; sınıf öğretmenliği mezunlarının mesleki gelişim, liderlik puanları diğer fakülte mezunlarına göre yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmaya katılan öğretmenlerden 240 saatlik uzman öğretici sertifika programından farklı hizmet içi eğitim alanların mesleki yeterlik, alan bilgisi, mesleki gelişim, liderlik düzeyleri farklı hizmet içi eğitim almayan öğretmenlerden yüksek bulunmuştur. 240 saatlik uzman öğretici sertifika programı dışında sahip olunan sertifikaların özel eğitim mesleki yeterlikleri ve alt boyutları arasında anlamlı bir fark oluşturmadığı tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan öğretmenlerin yaşları arttıkça mesleki yeterlik, alan bilgisi, mesleki etik, mesleki gelişim, liderlik, iletişim düzeylerinin arttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the professional competencies of those working in special education and regular specialist training according to various variables. The research was organized according to the survey research model, one of the quantitative research methods. In the 2023-2024 academic year, 206 teachers working as expert instructors in special education and rehabilitation centers participated in the study. The research data were collected using the“Special Education Professional Competence Scale”(SPVES) developed by Öğülmüş (2014). The data obtained were transferred to the computer environment by the researcher and the data were analyzed using the SPSS 21.0 statistical package program. Pearson Correlation Coefficient (Simple Correlation), Paired Samples T-Test, One Dimensional Analysis of Variance (ANOVA) were used to analyze the data. The results of the study showed that teachers' leadership and professional development levels were high, while their communication, professional ethics, field knowledge and professional competencies were very high. The professional competence, content knowledge and professional ethics levels of the teachers participating in the study differ according to their gender. Female teachers have higher levels of professional competence, content knowledge and professional ethics than male teachers. According to the results of the research, teachers' professional competence, content knowledge, professional ethics, professional development, leadership and communication scores differ according to the faculties they graduated from. Accordingly, it was concluded that the professional competence, field knowledge, professional ethics, and communication levels of the teachers who graduated from the department of child development were higher than the graduates of other faculties, and the professional development and leadership scores of the graduates of classroom teaching were higher than the graduates of other faculties. Among the teachers who participated in the study, those who received in-service training different from the 240-hour expert instructor certificate program had higher levels of professional competence, content knowledge, professional development, and leadership than teachers who did not receive in-service training. Except for the 240-hour expert instructor certificate program, it was determined that the certificates held did not create a significant difference between special education professional competencies and sub-dimensions. It was concluded that the levels of professional competence, content knowledge, professional ethics, professional ethics, professional development, leadership and communication increased as the age of the teachers participating in the study increased.