İdiyopatik intrakraniyal hipertansiyon hastalarında optik sinir mr histogram analizi
Histogram analysis of optic nerve mri in patients with idiopathic intracranial hypertension
  1. Tez No: 924064
  2. Yazar: ABDURRAHMAN SABUNCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışmamızın amacı, idiyopatik intrakraniyal hipertansiyon (İİHT) hastalarında optik sinir manyetik rezonans görüntüleme (MRG) histogram analizinin tanısal sürece katkısını araştırmak ve bu yöntemin noninvaziv bir şekilde İİHT tanısında kullanılabilirliğini değerlendirmektir. Yöntem ve Gereçler Bu retrospektif çalışmaya, Ocak 2018 - Temmuz 2023 tarihleri arasında Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Polikliniği'ne baş ağrısı şikayeti ile başvuran ve İİHT tanısı alan 100 hasta ile kontrol grubu olarak seçilen 100 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Tüm bireylere beyin MRG çekimi yapılmış ve optik sinir görüntüleri retrospektif olarak analiz edilmiştir. Optik sinirlerin segmentasyonu koronal T2 ağırlıklı görüntülerde yapılmış ve histogram analizleri LIFEx yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Histogram analizinde, istatistiksel anlamlılık Mann-Whitney U testi ile değerlendirilmiş ve p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective The aim of this study was to investigate the diagnostic utility of optic nerve magnetic resonance imaging (MRI) histogram analysis in patients with idiopathic intracranial hypertension (IIH) and to evaluate the feasibility of this method as a non-invasive diagnostic tool. Materials and Methods This retrospective study included 100 patients diagnosed with IIH and 100 healthy controls who presented to the Neurology Clinic of Harran University Faculty of Medicine with headache complaints between January 2018 and July 2023. All participants underwent brain MRI, and optic nerve images were retrospectively analyzed. Optic nerve segmentation was performed on coronal T2-weighted images, and histogram analyses were conducted using LIFEx software. Statistical significance was assessed using the Mann-Whitney U test, with p0.05).