Hemşirelerde algılanan örgütsel destek ile iş-aile çatışması arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the correlation between perceived organizational support and work-family conflict in nurses
  1. Tez No: 736525
  2. Yazar: MERVE ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN TÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu araştırma hemşirelerde algılanan örgütsel destek ile iş-aile çatışması arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacı ile tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Yöntem: Araştırmanın örneklemini Eskişehir ilinde bulunan bir üniversite hastanesinde (n=923) çalışan (n=432) hemşire oluşturdu. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği”,“İş-Aile Çatışması Ölçeği”ile toplanmıştır. Elde edilen veriler uygun istatistiksel programlar kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırmada hemşirelerde“Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği”genel puan ortalamasının (2,61±0,67) ortalama değerin altında, "İş-Aile Yaşam Çatışması Ölçeği'' genel puan ortalamasının (3,41±0,82) ortalama değerin altında olduğu saptanmıştır. Algılanan örgütsel desteğin, hemşirelerin yaş, meslekteki çalışma süresi, kurumdaki çalışma süresi, çalışma şekli ve haftalık çalışma saati değişkenlerine göre iş-aile çatışmasının ise yaş, çalışma şekli ve haftalık çalışma saati değişkenlerine göre farklılık gösterdiği bulunmuştur. Hemşirelerde algılanan örgütsel destek ile iş-aile çatışması arasında negatif yönlü ve anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır (r=-0,39;p
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted as a descriptive study to determine the relationship between nurses' perceived organizational support and work-family conflict. Methods: The sample of the study comprised 432 nurses (n=923) in a university hospital in Eskişehir Province. The researchers collected the data using the“Personal Information Form”,“The Perceived Organizational Support Scale”and“The Work-family Life Conflict Scale”. The obtained data were analyzed using appropriate statistical programs. Findings: The researchers found that the nurses' mean total“Perceived Organizational Support Scale”score (2.61±0.67) was below average, whereas it was determined that the overall score average of the“Work-Family Conflict Scale”(3.41±0.82) was below the average value in this research. Also, It was found that perceived organizational support differed according to nurses' age, working time in the profession, working time in the institution, working type and weekly working hours, and work-family conflict differed according to age, working style and weekly working hours variables.