Hipofiz cerrahilerinde deksmedetomidin ve remifentanil kullanımı sonrası postoperatif ağrı etkinliği karşılaştırılması
Comparison of postoperative analgesic efficacy of dexmedetomidine and remifentanil in pituitary surgeries
- Tez No: 920390
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİFE DİLEK İÇLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada, endoskopik transsfenoidal hipofiz cerrahisi geçirecek, idame anestezide TİVA uygulanacak hastalarda Propofol+ remifentanil veya Propofol + deksmedetomidinin postoperatif ağrı etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma prospektif, gözlemsel olarak iki grup şeklinde planlandı. 18-65 yaş aralığındaki ASA I, II ve III olan hastalar çalışmaya dahil edildi. İndüksiyonda propofol ve remifentanil uygulandı. Anestezi idamesinde propofol ve remifentanil kullanılan hastalar Grup R, propofol ve deksmedetomidin kullanılan hastalar Grup D olarak sınıflandırıldı. BİS değerlerinin 40-60 aralığında tutulması hedeflendi. İntraoperatif SKB, DKB, KAH, SpO2 ve BİS değerleri; hastalar entübe edilmeden önce, entübe edildikten sonra ve takip eden 3. dk, 5. dk, 15. dk, 30. dk ve 1. saatte kayıt altına alındı. Ekstübasyondan önce her iki gruba da 1 gr parasetamol iv yapıldı. Hastaların toplam anestezi, ekstübasyon ve uyanma süreleri kaydedildi. Hastaların ağrı durumu PABÜ'de ve postoperatif 2, 8 ve 24. saatte değerlendirildi. Kurtarma analjezik gereksinimleri ve uygulanma zamanları not edildi. Bulgular: Hastaların demografik verileri istatistiksel olarak benzerdi. Ortalama anestezi süresi açısından gruplar arasında istatistiksel olarak farklılık gözlenmedi (p>0.05). Ekstübasyon ve uyanma süresi, Grup D'de Grup R'ye göre anlamlı olarak daha uzun bulundu (p0.05). PABÜ ve postoperatif 2. saatte ağrı skorları Remifentanil grubunda Deksmedetomidin grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek saptandı (p0.05). Sonuç: Bu çalışmanın bulguları, deksmedetomidinin transsfenoidal hipofiz cerrahisi geçiren hastalarda perioperatif hemodinamik stabilite ve postoperatif analjezik etkinlik açısından remifentanile kıyasla daha avantajlı olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: This study aimed to compare the postoperative analgesic efficacy of Propofol + Remifentanil and Propofol + Dexmedetomidine in patients undergoing endoscopic transsphenoidal pituitary surgery with total intravenous anesthesia (TIVA) maintenance. Materials and Methods: The study was designed prospectively and observationally with two groups. Patients aged 18–65 years with ASA I, II, or III physical status were included. Propofol and remifentanil were used for induction. Patients receiving Propofol and remifentanil for maintenance were classified as Group R, while those receiving Propofol and dexmedetomidine were classified as Group D. BIS values were targeted to remain between 40 and 60. Intraoperative SBP, DBP, HR, SpO2, and BIS values were recorded before, after, and at the 3rd, 5th, 15th, 30th, and 60th minutes following intubation. One g of paracetamol was administered intravenously to both groups before extubation. Total anesthesia, extubation, and recovery times were recorded. Pain levels were assessed in the PACU and at 2, 8, and 24 hours postoperatively. The need for rescue analgesia and the timing of its administration were also documented. Results: The demographic characteristics of the patients were statistically similar. There was no significant difference between the groups regarding mean anesthesia duration (p>0.05). There was no significant difference in mean anesthesia duration (p>0.05). However, extubation and recovery times were significantly longer in Group D compared to Group R (p0.05). Pain scores in the PACU and at 2 hours postoperatively were significantly higher in Group R than in Group D (p0.05). Conclusions: The findings of this study suggest that Dexmedetomidine may offer advantages over remifentanil in terms of perioperative hemodynamic stability and postoperative analgesic efficacy for patients undergoing transsphenoidal pituitary surgery.