Yüksek enerjili hadron çarpıştırıcılarında lepton ve kuarkların kompozitliğinin aranması
A Search for compositeness of leptons and quarks at high energy hadron colliders
  1. Tez No: 95689
  2. Yazar: METİN KANTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÇELİKEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Doktora Tezi YÜKSEK ENERJİLİ HADRON ÇARPIŞTIRICILARINDA LEPTON VE KUARKLARIN KOMPOZİTLİĞİNİN ARANMASI Metin KANTAR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ayla ÇELİKEL Bu tez çalışmasında, Standart Modelin temel parçacıkları olan lepton ve kuarkların kompozitliği araştırılmaktadır. Standart Model'in öngörüleri ve bunların deneylerle uyumluluğu sunulduktan sonra modelin cevaplayamadığı sorular tartışılmakta ve bunların cevaplarım vermesi beklenen Standart Model ötesi yaklaşımlar incelen mektedir. Standart Model ötesi yaklaşımlardan birisi olan kompozit modellerin önde gelenleri, kısaca gözden geçirildikten sonra fermiyon-skaler modeli olarak ad landırılan yeni bir kompozit model önerilmekte ve bunun doğada nasıl görüneceğini gösteren bazı fiziksel süreçler incelenerek, bunlara ilişkin tablo ve grafikler aracılığı ile sonuçlar tartışılmaktadır. 78, sayfa ANAHTAR KELİMELER: Standart Model, Higgs mekanizması, kompozitlik, Feyn- man diyagramı, kompozitlik ölçeği, bozunma genişliği, tesir kesiti.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D.Thesis A SEARCH FOR COMPOSITENESS OF LEPTONS AND QUARKS AT HIGH ENERGY HADRON COLLIDERS Metin KANTAR Ankara University- Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Engineering Physics Supervisor : Prof. Dr. Ayla ÇELİKEL In this thesis work, the compositeness of leptons and quarks which are the funda mental particles of the Standard Model is investigated. After giving its predictions and the agreement of these with the experiments, we discuss some problems that the Standard Model cannot answer and investigate some approaches beyond it which hopefully will answer the problems. Then we present the historical development of composite model which is one of these approaches beyond the Standard Model. Finally, by proposing a new composite model called fermion-scalar model, we inves tigate some physical processes which show how they appear in nature and discuss their results by giving some tables and figures concerning them. 78, pages KEY WORDS: Standard Model, Higgs Mechanism, compositeness, Feynman diag rams, compositeness scale, decay width, cross section.