Keratokonusta koroidal değişiklikler ve korneal çapraz bağlama tedavisinin ekileri
Choroidal changes in keratoconus and effects of the corneal collagen crosslinking treatment
  1. Tez No: 920518
  2. Yazar: MİRAY KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY KÜSBECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Keratokonus hastalarındaki koroidal değişikliklerin EDI-OCT ile değerlendirilmesi ve korneal çapraz bağlama tedavisinin etkilerinin incelenmesi. Materyal ve Metod: İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve İzmir Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları Klinikleri Kornea ve Kontakt Lens birimlerinde 1 Ocak 2021-1 Ocak 2024 tarihleri arasında keratokonus tanısı alan ve takipleri yapılan 112 olgunun 112 gözü ve kontrol grubu olarak 79 sağlıklı olgunun 79 gözü çalışmaya dahil edildi. Keratokonuslu olgular CXL tedavisi almış ve almamış olarak kendi aralarında da değerlendirildi. Tüm olguların oftalmolojik muayeneleri, korneal topografileri ve EDI-OCT'leri değerlendirildi ve ImageJ programı ile koroidal komponentleri incelendi. Elde edilen veriler gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Keratokonuslu olgularda subfoveal ve peripapiller süperior kadranda koroidal vasküler indeks kontrol grubundan düşük bulundu (p≤0.001, 0.003). Keratokonus grubunda subfoveal stromal alan kontrol grubundan fazla bulundu (p=0.011). Keratokonusun evresi ile koroidal vasküler indeksteki azalma korele bulundu (p0.05). Sonuç: Keratokonuslu olgularda koroidal vasküler indeks kontrol grubundan düşük, koroid kalınlığı ve koroidal stromal alan fazla bulunmuştur. CXL tedavisinin bu parametreler üzerinde etkisi görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Evaluate choroidal changes in keratoconus patients using EDI-OCT and investigate the effects of corneal cross-linking treatment. Material and Method: This study included 112 eyes from 112 patients diagnosed with keratoconus, who were followed up at the İzmir Bozyaka Training and Research Hospital and the İzmir City Hospital Eye Diseases Clinics, Cornea and Contact Lens units, between January 1, 2021, and January 1, 2024. Additionally, it included 79 eyes from 79 healthy patients as the control group. Keratoconus patients were also evaluated among themselves as those who received and did not receive CXL treatment. Ophthalmological examinations, corneal topographies and EDI-OCT's of all patients were evaluated and choroidal components were examined with ImageJ program. The obtained data were compared between the groups. Results: In keratoconus cases, the choroidal vascularity index was found to be lower in the subfoveal and peripapillary superior quadrants than in the control group (p≤0.001, 0.003). In the keratoconus group, the subfoveal stromal area was found to be higher than in the control group (p=0.011). The decrease in the choroidal vascularity index was found to be correlated with the stage of keratoconus (p0.05). Conclusion: In keratoconus cases, the choroidal vascularity index was found to be lower than that of the control group, while the choroidal thickness and choroidal stromal area were higher. There was no effect of CXL treatment on these parameters observed.