Hastanelerde eczacılık hizmetlerinin yönetim ve organizasyonu (Osmangazi Üniversitesi Eğitim, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Eczanesi için bir örgüt modeli önerisi)
The Management and organization of the pharmacy services in hospitals (A suggestion of organizational modal for Osmangazi University, Educational Practice and Research Hospital)
- Tez No: 92056
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ HASTANELERDE ECZACILIK HİZMETLERİNİN YÖNETİM VE ORGANİZASYONU (OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM UYGULAMA VE ARAŞTIRMA HASTANESİ ECZANESİ İÇİN BİR ÖRGÜT MODELİ ÖNERİSİ) Aysel SÜRÜCÜ İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 1999 Danışman: Prof.Dr. Ali GÜNEŞ Günümüzün en karmaşık hizmet üretim sürecine sahip işletmelerden biri olarak hastaneler, çok farklı mesleki bilgi ve beceri gerektiren işgörenlerce üretilen hizmetleri hastalarına sunan işletmelerdir. Hastanelerin bu paralelde üretmiş olduğu en önemli hizmetlerden birisi hastaların tedavisi sürecinin her aşamasında kullanılan temel girdiler konumundaki ilaçlar ile ilgili eczacılık hizmetleridir. Bu tez çalışmasında hastane işletmeciliğinde eczacılık hizmetlerinin işlevleri ve bu işlevler paralelinde eczacılık hizmetlerinin hastane işletmeciliği yönünden önemi ortaya konulmuş ve ülkemiz hastanelerinde eczacılık hizmetlerinin örgüt içindeki yeri araştırılmıştır. Bu araştırma sonucunda, ülkemiz hastane işletmelerinde örgütsel performans göstergelerini arttırıcı tüm özelliklerine rağmen eczacılık hizmetlerine gerekli önemin verilmediği ve eczacılık hizmetlerinin ülkemiz hastanelerinde eczacılık hizmetlerinin yalnızca ilaç lojistiği işlevi olarak algılanıldığı sonucuna varılmıştır. Sözkonusu sorunun mikro bazda çözümüne yönelik olarak Osmangazi Üniversitesi Eğitim Uygulama ve Araştırma Hastanesinin eczacılık hizmetleri gereksiniminin belirlenerek, bu gereksinimler paralelinde örgüt yapısı içinde eczacılık hizmetlerinin yeri neresi olmalıdır? sorusu yanıtlanmış ve bir model önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Hospitals have one of the most camplicated service production process administratings. They are the administratings which present the services that are produced by people who have totally different professional knowledge and skill. One of the most emportant services that the hospitals produce at this stage is the pharmacy services are used at each stage of the process of the treat ment. In this thesis, the functions of the pharmacy services in hospital administrations and the importance of the pharmacy services in the eqvivalance of hospital administrations are studied and the importance of the phormacy services in hospitals in our country are examined. As a result, in spite of the features that pharmacy services have on the performance chart of the hospital administrations in our country, they are not given the needed impartance. To sum up, it was understood that the prarmacy services in hospitals in our country are only considered to be drug logistics. In the light of that problem Osmangazi University Education Research and Application (?) Hospital's pharmacy services needs are defermined and according to tahat needs the answer of the question“Where should be the place of the pharmacy services in the organization?”is given and a model is proposed. in