Bir beyaz eşya işletmesinin kalite maliyetlerinde trend analizi uygulaması
Application of trend analysis of quality costs towards in electronic industry
  1. Tez No: 92057
  2. Yazar: NİLAY KÖLEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüz koşullarında pazar payını arttırmayı hedefleyen işletmelerin, bilinçli tüketici karşısına sundukları üründe aranan özelliğin“uygun fiyat ve kaliteli ürün ”olarak belirlemesiyle yeni bir kalite anlayışı oluşmuştur. Yeni kalite kavramı _geçrnişte olduğu _gibi son aşamada ürünün muayene yoluyla ayıklanması yerine hammaddenin girişinden itibaren kontrollerin yapılması, en önemlisi de hatayı önleyecek tedbirler alınmasıdır. Kalite kontrol denilen bu tedbirler beraberinde bir takım harcamalar getirir. Kalite maliyetleri olarak isimlendirilen bu harcamalar işletmeden işletmeye farklılık göstereceğinden işletme faaliyetlerine uygun olarak belirlenmelidir. Kalite maliyetleri başlangıçta işletmeye külfet olarak algılanabilir. Toplam Kalite Yönetimi çerçevesinde yapılan maliyetler, kalite seviyesinde bir artış sağlarken, zaman konusunda da işletmeye bir kazanç sağlar. Üretilen ürünlerin kusursuz olması başarısızlık maliyetini ortadan kaldırdığı _gibi ürünün daha kısa sürede piyasaya sürülmesini de sağlar. Rekabet ortamında başarının tek anahtarı kaliteli üretmek değil, kaliteyi en kısa sürede oluşturmaktır. Kalite maHyetlerijerektiğinden fazla yapılırsa ve belirli periyotlarda izlenmezse işletmeye kazanç yerine zaman ve işgücü kaybı ile harcama artışı getirir. Bu çalışmada, kalite maliyetlerine trend analizi uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
A new understanding of quality has occured as the firm, targetting increasses in market share, defined the feature of the jproduct as“fitting price and quality product ”for their concius customers. The new quality understanding controls the raw material at the input stage and takes measures to prevent defects, contrary to inspecting the product to elimate defects previously made. These measures are called quality control and bring costs. These costs are named as quality costs and vary from business to business, so they should be determined according to business activities. At the beginnig, quality cost can be seen as a burden to the firm, at TQM context, the costs increase quality level and time benefits. The defect- free products remove cost of failure and help introducing product to the market in a short time. In a competitive environment, the key for success is not to produce quality product; it is to produce quality in a short time, if the cost of quality is more than required, and not be monitored in spesific periods, it leads to time and increases the costs. In this study, trend analysis has been examined on application about costs of quality.