Bilişim teknolojilerinin dönüşen yönetim ve örgüt yapısına etkileri
Effects of information technologies on transformed management and organization structures
  1. Tez No: 92058
  2. Yazar: NAZAN YELKİKALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN GEYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
DOKTORA TEZ ÖZÜ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNİN DÖNÜŞEN YÖNETİM VE ÖRGÜT YAPISINA ETKİLERİ Nazan Yelkikalan İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs 1999 Danışman : Prof.Dr. Ramazan Geylan Bugün bütün dünyada işletmecilik alanında yoğun dönüşümler yaşanmaktadır. Hergün yeni bir terim veya yeni bir uygulamayla karşılaşılmaktadır. Yaşanan dönüşümlerin sebepleri incelendiğinde üç temel gelişme alanının varlığına tanık olunmaktadır. Bunlar; küreselleşme, iletişim ve insan kaynağıdır. Unsurlar daha dikkatlice incelendiğinde aslında bunlarında temelinde yatan gerçek dönüşümün bilgi ve bunun iletilmesi, tüketilmesi ve tekrar üretilmesi anlamındaki bilişim teknolojileri olduğu ortaya çıkmıştır. Bilişim teknolojilerinin işletmecilik açısından önemli olan yönü, yıllardan beri süregelen kalıplan kırmaya başlamasıdır. Bilişim teknolojileri aracılığıyla bilgi sahibi olan insan, işletme kararlarında da söz sahibi olmaya başlamıştır. Böylece Drucker'm ifadesiyle;“İşletmelerde artık yönetilecek insan kalmamıştır”. Bilgi insanının artmasıyla yönetim, örgüt yapısı ve yöneticilikte dönüşüme uğramıştır. Örneğin bugün sıfir hiyerarşi, yatay organizasyon, network organizasyon, lider yönetici, bilgi işçisi, bilgi organizasyonu, katılımcı yönetim vb. konulardan sözedilmeye başlanmıştır. Bu çalışmanın konusuda bilişim teknolojileriyle işletmelerin yönetim ve örgüt yapılarının etkileşimini ortaya çıkarma amacını taşımaktadır. Çalışmanın ilk üç bölümü bilişim, teknoloji; dönüşen yönetim ve örgüt yapılan ve teknoloji ile işletmelerin etkileşimleri üzerinedir. Dördüncü bölümde ise, uygulama aşaması yeralmaktadır. İşletme dönüşümlerinin sözkonusu boyutlan bilişim teknolojileriyle ilişkisi kurularak ortaya konulmuştur. Bu amaçla WS£$mgMiMM MSBKS&'m yönetici ve diğer çalışanlardan oluşan 100 kişiye bir anket çalışması uygulanmıştır. Bilişim teknolojilerinin uygulama yapılan işletmede kullanılmasının üzerinden çok fazla süre geçmemesine rağmen tezin içerisinde öne sürülen birçok etkinin işletmede varlığı tespit edilmiştir. Bu sonuçla bilgi ve teknolojinin günümüzde işletmeler açısından da ne kadar büyük bir öneme sahip olduğu ortaya konulmuş olmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Intensive transformations in the area of management have been going on in today's world. Everyday we can meet a new term and a new application. When the reasons of those transformations are searched, three basic development areas can be reached. Those areas are globalization, communication on human resource. When those elements are searched deeply, it is found that the real transformation that underlies all of them is the information technologies which mean the communication, consumption and re-production of knowledge. The importance of information technologies in the aspect of management is that they have begun to break all the patterns which were human beings who get knowledge used for a long time. By the way of information technologies, have begun to take part in management decisions. So, as Drucker says,“There is no man being managed in an organization”. With the increase of knowledged people in organizations management, organization structure and administration have also changed in a great deal, for instance; in today's world such subjects as zero hierarchy, horizontal organization, network organization, leader administrator, knowledge worker, knowledge organization, participated management have begun to being talked about. The subject of this study carries the aim of discovering the interaction between the information technologies and the management and organization structures of organizations. The first three parts of the study is about information, technology; transformed management and organization structures and the interaction of technologies and organizations. Application stage takes place in the fourth part of the study. Mentioned dimensions of management transformations is brought to light by explanation the relation of them between information technologies. By this aim, an inquiry has been applied on a group of 100 people that consists of managers and other employees. Although it hasn't been long to apply the information technologies in the organization in which we made this survey, the existence of most effects mentioned in this thesis have been founded. So, according to these results, it is certain that knowledge and technology carry great importance from the view point of today's organizations.