On the impacts of preferential trade agreements on Turkey´s foreign trade: A gravity approach
Tercihli ticaret anlaşmalarının Türkiye'nin dış ticaretine etkileri üzerine: Yerçekimi yaklaşımı
  1. Tez No: 920586
  2. Yazar: AHMET ÇETİNDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. NEİL FOSTER-MCGREGOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Uluslararası Ticaret, Econometrics, International Trade
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Universität Wien
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Tüketici tercihleri, teknoloji ve işgücü karakteristikleri gibi çok sayıda faktör ülkeler arası uluslararası ticareti teşvik etmektedir. 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkan ve aynı dönemin ortalarına doğru hızlanan küresel ekonomik gelişmeler ve ülkeler arası entegrasyon, ülkeler arasındaki ticaret hacmini artırmıştır. Artan ticaret hacmine paralel olarak uluslararası ticaretin nedenlerini ve sonuçlarını açıklamaya yönelik yeni ekonomik teoriler ve modeller ortaya çıkmıştır. Çekim Modeli, uluslararası ticaretin yapısını ve yönünü açıklamada önemli olan modellerden biridir. Çekim modeli, ülkenin ekonomik büyüklüğünün, ticari ortaklara olan uzaklığının ve ülkeler arasındaki diğer kültürel ve ekonomik bağlantıların (bağlı kuruluşlar, ortak sınırlar, vize muafiyetleri vb.) bir fonksiyonu olarak ülkeler arasındaki ticaret akışının boyutunu tahmin eder. Çekim modeli, ülkeler arası ticaret akışının boyutunu tahmin etmektedir. Bu çalışmada, Gümrük Birliği (GB) üyeliğinin Türkiye'nin dış ticareti üzerindeki etkileri Çekim Modeli kullanılarak incelenmektedir. Çekim Modeli, Türkiye'nin ticaret ortaklarından oluşan geniş bir örneklemin yıllık verileri kullanılarak tahmin Ediilmiştir. Çalışmanın odak noktası, Avrupa Birliği (AB) ile yapılan bir Gümrük Birliği'nin ve diğer Tercihli Ticaret Anlaşmalarının (PTA'lar) Türkiye'nin ihracat ve ithalatı üzerindeki etkilerini incelemektedir. Daha sonra GB'nin ve PTA'ların Türkiye'nin dış ticareti üzerindeki etkileri karşılaştırılmıştır. Çalışma altı ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konuya giriş yapılmıştır. İkinci bölümde dış ticaret ve uluslararası ticareti etkileyen faktörler teorik olarak ele alınmıştır. Üçüncü bölümde PTA'lar ve GB'ler ele alınmakta ve serbest ticaret anlaşmalarının (FTA) yararları kısaca açıklanmıştır. Türkiye'nin GB'ye katılım sürecinin tarihsel gelişimi, GB kavramı ve GB'nin üye ülke ekonomileri üzerindeki etkileri de bu bölümde tartışılmıştır. Dördüncü bölümde Çekim Modeli anlatılmıştır. Burada diğer araştırmacıların katkıları ve Çekim Modeli ile ilgili bir literatür taraması sunulmuştur. Ayrıca çekim modelinde kullanılan değişkenler ve bu değişkenlerin tanımları da burada belirtilmiştir. Son olarak bu bölümde Türkiye'nin dış ticaretini açıklamak için çekim modelini kullanan bir literatür taraması sunulmuştur. Beşinci bölümde çekim modelinin Türkiye'nin dış ticaretine bir uygulaması yapılmıştır. Regresyon analizine ilişkin temel bilgiler açıklandıktan sonra GB ve PTA'ların Türkiye'nin dış ticareti üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Daha sonra bu analizin sonuçları ayrıntılı olarak tartışılmıştır. Son bölüm – Altıncı Bölüm çalışmanın sonuç bölümüdür.
Özet (Çeviri)
A large number of factors such as consumer preferences, technology and labour characteristics encourage international trade between countries. The global economic developments, which emerged at the beginning of the 20th century and accelerated towards the middle of the same era and integration between countries, have increased the volume of trade between countries. In parallel with the increasing volume of trade new economic theories and models have emerged to explain the causes and consequences of international trade. The Gravity Model is one such model that has been important in explaining the structure and direction of international trade. The gravity model estimates the extent of trade flows between countries as a function of country's economic size, their distance to trade partners as well as other cultural and economic links between pairs of countries (such as affiliated organizations, common borders, visa exemptions, etc). In this study, the effects of Customs Union (CU) membership on Turkey's foreign trade are examined using the Gravity Model. The Gravity Model is estimated using annual data on a large sample of Turkey's trade partners, with the focus of the study being on the effects of a CU with the European Union (EU) and other Preferential Trade Agreements (PTAs) on Turkey's exports and imports. The effects of CUs and PTAs on Turkey´s foreign trade are then compared. The study consists of six main chapters. The first chapter introduces the topic. The second chapter discusses foreign trade and the factors affecting international trade in a theoretical way. Chapter three discusses PTAs and CUs and briefly describes the benefits of FTAs. A discussion of the historical development of Turkey's CU accession process, the concept of the CU and the impacts of CU on economies of member countries is also provided in this chapter. The fourth chapter describes the Gravity Model. The contributions of other researchers and a literature review on Gravity Model are presented here. Furthermore, the variables used in the gravity model and the definitions of these variables are stated here. Finally, this chapter presents a review of literature using the gravity model to explain Turkey's foreign trade. The fifth chapter presents an application of the gravity model on Turkey's foreign trade. After explaining the basics about regression analysis, the impacts of CUs and PTAs on Turkey´s foreign trade are analyzed. The results of this analysis are then discussed in detail. The final chapter – Chapter Six – concludes.