2-18 yaş arası allojenik hematopoetik kök hücre transplantasyonu hastalarında lif alımının tedavi sürecine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of dietary fiber intake on the treatment process in patients aged 2-18 years undergoing allogeneic hematopoietic stem cell transplantation
  1. Tez No: 920596
  2. Yazar: FATMA ELİF KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN BAYSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, pediatrik hematopoetik kök hücre nakli (HSCT) hastalarında, lif alımının tedavi sürecindeki yan etkiler ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışma, yaşları 2-18 yıl arasında olan 13 kız, 20 erkek olmak üzere toplam 33 çocuk ile gerçekleştirilmiştir. HSCT tedavisi olan çocuklar; hastaneye yatış, nakil, engraftman ve tedavi sonrası dönemlerde değerlendirilmiştir. Çalışma grubu, hastaneye yatıştan itibaren günlük gereksinimleri olan lif alımı tamamlanmış, kontrol grubunda ise normal beslenme tedavisine devam edilmiştir. Çalışmada anket formu ile, hastaların demografik bilgileri, antropometrik verileri ve nakil öncesi besin tüketim kaydı verileri alınmış, hastalara Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği (Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL 4.0)), Gastrointestinal Semptom Derecelendirme Ölçeği (GSRS) ve Yan Etkiler için Ortak Terminoloji (CTCAE v5.0) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effects of fiber intake on treatment-related side effects and quality of life in pediatric HSCT patients. The study was conducted with a total of 33 children, 13 girls and 20 boys, aged between 2 and 18 years. Children who received HSCT treatment were evaluated during hospitalization, transplantation, engraftment and post-treatment periods. The intervention group completed their daily fiber requirements from the time of hospitalization, while the control group continued their normal nutritional treatment. In the study, demographic information, anthropometric data and pre-transplant food consumption records of the patients were obtained with a questionnaire form, and the Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL 4.0), Gastrointestinal Symptom Rating Scale (GSRS) and Common Terminology for Adverse Effects (CTCAE v5.0) were applied to the patients.