Pandemi döneminde Sağlık Bakanlığının iletişim ve liderlik stratejilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the communication and leadership strategies of the Ministry of Health during the pandemic period
  1. Tez No: 920615
  2. Yazar: İBRAHİM ALPTUĞ HARBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR SUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma, Covid-19 pandemisi sürecinde Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı'nın iletişim ve liderlik stratejilerini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma, Sağlık Bakanlığı'nın pandemi dönemindeki liderlik ve iletişim stratejilerini bir fenomen olarak ele almış ve bireylerin bu süreçle ilgili algı ve deneyimlerini incelemeyi hedeflemiştir. Araştırma, nitel yöntemlere dayalı olarak tasarlanmış ve doküman incelemesine dayalı betimleyici bir model kullanılmıştır. Veriler, internette yer alan ve kamuya açık olan röportajlardan elde edilmiştir. Amaçlı örnekleme yöntemi ile farklı kaynaklardan toplam 6 yanıt derlenmiş, yapılandırılmış soru formuyla toplanan veriler MAXQDA 24 programıyla içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırmada beş ana tema öne çıkmıştır:“Sosyal Devlet ve Toplum Destekleri”,“Sağlık Çalışanları ve Sağlık Sistemi Yönetimi”,“Toplumu Bilinçlendirme ve Kamu Spotları”,“Türkiye'nin Covid-19 Kriz Yönetme Performansı”ve“Alınan Önlemler ve İnsan Hakları”. Bulgular, Sağlık Bakanlığı'nın aşılama programlarındaki etkin yönetimi ve bilgilendirme kampanyalarındaki başarısını ortaya koyarken; veri şeffaflığı, koordinasyon eksiklikleri, sağlık çalışanlarının tükenmişliği ve insan hakları ihlalleri gibi eksikliklere dikkat çekmiştir. Sonuç olarak, Sağlık Bakanlığı'nın pandemi yönetiminde başarılı olduğu yönler kadar geliştirilmesi gereken alanlar da tespit edilmiştir. Gelecekte kriz yönetimi süreçlerinde şeffaflık, kapsayıcılık ve sürdürülebilirlik odaklı politikaların geliştirilmesi, etkili iletişim stratejilerinin uygulanması ve sağlık çalışanlarına yönelik destek mekanizmalarının güçlendirilmesi kritik öneme sahiptir. Bu çalışma, kriz yönetiminde liderlik ve iletişim stratejilerinin iyileştirilmesine yönelik önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the communication and leadership strategies of the Turkish Ministry of Health during the Covid-19 pandemic. The research examines the Ministry's leadership and communication strategies as a phenomenon, aiming to explore individuals' perceptions and experiences related to these strategies during the pandemic. The research was designed using qualitative methods and employed a descriptive model based on document analysis. Data were collected from publicly available interviews on the internet. Using purposive sampling, a total of six responses from different sources were gathered, and the data collected through a structured questionnaire were analyzed using the MAXQDA 24 program with content analysis methodology. Five main themes emerged from the study:“Social State and Public Support”,“Healthcare Workers and Health System Management”,“Public Awareness and Public Service Announcements”,“Turkey's Covid-19 Crisis Management Performance”, and“Measures Taken and Human Rights”. The findings highlighted the Ministry of Health's success in effectively managing vaccination programs and communication campaigns while drawing attention to deficiencies such as a lack of data transparency, coordination issues, healthcare worker burnout, and human rights concerns. In conclusion, the strengths and areas for improvement in the Ministry's pandemic management were identified. The study underscores the importance of developing policies focused on transparency, inclusivity, and sustainability in future crisis management processes, implementing effective communication strategies, and strengthening support mechanisms for healthcare workers. This study offers significant contributions to enhancing leadership and communication strategies in crisis management.