Vocabulary learning strategies and their effects on Turkish EFL learners outcomes
Kelime öğrenme stratejileri ve yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Türk öğrencilerinin dil öğrenme sonuçlarına etkisi
  1. Tez No: 92064
  2. Yazar: NESLİHAN MUTLU EKMEKÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NÜVİT MORTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU KELİME ÖĞRENME STRATEJİLERİ VE YABANCI DİL OLARAK İNGİLİZCE ÖĞRENEN TÜRK ÖĞRENCİLERİNİN DİL ÖĞRENME SONUÇLARINA ETKİSİ Neslihan Mutlu Ekmekçi Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Temmuz 1999 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Nüvit Mortan Bu çalışmanın amacı yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Türk üniversite öğrencilerinin kelime öğrenme stratejilerini saptamak ve bu stratejilerin dil öğrenme sonuçlarına etkisini araştırmaktır. Bu amaçla, Anadolu Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, İngiliz Dili Eğitimi Bölümü bütün birinci sınıf öğrencileri seçilerek betimleyici bir çalışma desenlenmiştir. Başka bir çalışmanın tekrarı olan bu çalışmada, bütün veriler bağımsız değişkenleri içeren kelime öğrenme stratejileri anketi ve ayrıca bağımlı değişken olarak da kelime bilgisi testi ile TOEFL sınavının birinci sınıf öğrencilerine uygulanması ile "\ toplanmıştır. Fakat eksik olan bazı verilerin sonucunda öğrenci sayısı 120 olmuştur. Kelime öğrenme stratejileri anketinin betimleme istatistikleri sonucuna göre denekler birçok strateji kullandıklarını belirtmiştir. Daha sonra ankete verdikleri cevaplar korelasyon analizi ile kelime bilgi testi ve TOEFL (dil seviyesi) sonuçlan ile ilişkilendirilmiştir. Çoklu regresyon analizinde ise kelimenin yapısını kullanma stratejisi pozitif yönde, fakat görsel tekrar ile kelimeyi etkin hale getirme stratejisi negatif yönde TOEFL sonuçlan ile ilişkilidir. Kelime Bilgi testi ise sadece seçici dikkat stratejisi ile pozitif yönde ilişkilidir. Sonuç olarak denekler birçok strateji kullanmış olmalarına rağmen her iki bağımlı değişken ile aralannda bir anlamlı bir ilişki yoktur. Ayrıca, korelasyon analizi birçok stratejinin daha çok kelime bilgisi testi ile anlamlı olarak ilişkide olduğunu gösteriyor. Buna rağmen çoklu regresyon analizi her iki değişken ile farklı fakat sadece bir tane stratejinin anlamlı olarak ilişkide olduğunu gösteriyor.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims at establishing the vocabulary learning strategies used by Turkish EFL learners, and investigating the effects of these strategies on their English learning outcomes. For this purpose a descriptive study was conducted among the freshman at Anadolu University, Education Faculty, English Language Teaching Department. In this study, being a replication, all data were collected with the administration of a Vocabulary Learning Strategies Questionnaire including all the independent variables and a vocabulary size test and TOEFL practice exam for language proficiency as the dependent variables to all freshman. However, deletion of missing data defined the number of subjects as 120. As a result of the descriptive statistics of the vocabulary learning strategies questionnaire subjects reported using a wide variety of vocabulary learning strategies. Then the replies to the questionnaire were correlated with the results on the vocabulary size test and on the TOEFL exam (language proficiency). In a multiple regression analysis, using word structure emerged as positive, but visual repetition and activation as negative predictors of TOEFL results. Only Selective Attention emerged as a positive predictor of vocabulary size test. In conclusion, results showed that, although subjects tend to use a variety of strategies, there was not much relation with the two dependent variables. Furthermore, correlation analysis showed that more strategies were related to vocabulary size, whereas, multiple regression analysis revealed a similar relation to both variables.