Propolis CQD modifiye Satureja hortensis ve Achillea millefolium nanoemülsiyonlarının üretimi, karakterizasyonu ve bazı biyolojik aktivitelerinin araştırılması
Investigation of the production, characterization and some biological activities of propolis CQD modified Satureja hortensis L. and Achillea millefolium L. nanoemulsions
- Tez No: 920687
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRUNNİSA NADAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Bu yüksek lisans tezinin amacı, Propolis Karbon Kuantum Noktaları (P-CQD) ile modifiye edilmiş Satureja hortensis (Zahter) ve Achillea millefolium (Civanperçemi) bitki ekstraktlarından elde edilen nanoemülsiyonların üretimi, karakterizasyonu ve biyolojik aktivitelerinin araştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmada ilk olarak Satureja hortensis ve Achillea millefolium bitki ekstraktları uygun ekstraksiyon yöntemleri ile elde edilmiştir. Bu ekstraktlar, P-CQD ile modifiye edilerek stabil ve homojen nanoemülsiyonlar oluşturulmuştur. Nanoemülsiyonların üretimi sırasında ultrasonikasyon ve yüksek hızlı homojenizasyon teknikleri kullanılmıştır. Üretilen nanoemülsiyonların karakterizasyonu, zeta potansiyeli ölçümleri hizmet alım ile gerçekleştirilmiştir. Biyolojik aktivitelerinin belirlenmesi için antioksidan aktiviteler DPPH● ve KUPRAK yöntemleri ile, antimikrobiyal etkiler disk difüzyon testi ile ve antikanser etkiler MTT analizi ile incelenmiştir. Bulgular: Çalışmada elde edilen nanoemülsiyonların karakterizasyonu sonucunda, nanoemülsiyonların stabil ve homojen yapılar oluşturduğu belirlenmiştir. Damlacık boyutu ve zeta potansiyeli ölçümleri, nanoemülsiyonların uygun boyut ve yüzey yüklerine sahip olduğunu göstermiştir. Biyolojik aktiviteler açısından, nanoemülsiyonların güçlü antioksidan özellikler sergilediği, çeşitli patojen bakterilere karşı etkin antimikrobiyal etkiler gösterdiği ve belirli kanser hücre hatlarında antikanser etkilerinin olduğu gözlemlenmiştir. Sonuçlar: Bu çalışmanın sonuçları, Propolis CQD ile modifiye edilmiş Satureja hortensis ve Achillea millefolium nanoemülsiyonlarının yüksek biyoyararlanım ve güçlü biyolojik aktivitelere sahip olduğunu ortaya koymuştur. Nanoemülsiyonların antioksidan, antimikrobiyal ve antikanser aktiviteleri, bu formülasyonların potansiyel farmasötik uygulamalar için güçlü adaylar olduğunu göstermektedir. Propolis CQD modifikasyonu, bitki ekstraktlarının biyolojik aktivitelerini önemli ölçüde artırarak, bu bileşiklerin tıbbi alanda kullanımını teşvik etmektedir. Bu bulgular, gelecekteki çalışmalar ve uygulamalar için önemli bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this master's thesis is to study Satureja hortensis and Achillea millefolium modified with Propolis CQD (Carbon Quantum Dots). The production, characterization and biological activities of nanoemulsions obtained from (yarrow) plant extracts. Method: In the study, firstly, Satureja hortensis and Achillea millefolium plant extracts were obtained by appropriate extraction methods. These extracts were modified with Propolis CQD to form stable and homogeneous nanoemulsions. Ultrasonication and high-speed homogenization techniques were used during the production of nanoemulsions. Characterization of the produced nanoemulsions and zeta potential measurements were carried out through service procurement. To determine their biological activities, antioxidant activities were examined by DPPH● and CUPRAC methods, antimicrobial effects were examined by disk diffusion test, and anticancer effects were examined by MTT analysis. Fındıngs: As a result of the characterization of the nanoemulsions obtained in the study, it was determined that the nanoemulsions formed stable and homogeneous structures. Droplet size and zeta potential measurements showed that the nanoemulsions had appropriate sizes and surface charges. In terms of biological activities, nanoemulsions have been observed to exhibit strong antioxidant properties, effective antimicrobial effects against various pathogenic bacteria, and anticancer effects on certain cancer cell lines. Results: The results of this study showed that Propolis CQD-modified Satureja hortensis and Achillea millefolium revealed that nanoemulsions have high bioavailability and strong biological activities. The antioxidant, antimicrobial and anticancer activities of nanoemulsions indicate that these formulations are strong candidates for potential pharmaceutical applications. Propolis CQD modification significantly increases the biological activities of plant extracts, promoting the use of these compounds in the medical field. These findings provide an important foundation for future studies and applications.