Ofis ortamlarında ergonomik düzenlemelerin çalışanların iş performansına etkisi
The impact of ergonomic arrangements in office environments on employee job performance
  1. Tez No: 920688
  2. Yazar: TUBA ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Kazalar, Occupational Therapy, Accidents
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ofis organizasyonlarının sosyal yapısı ile teknik yapısının bütünleşmesi çalışanlar açısından büyük bir öneme sahiptir. Ofis organizasyonları içerisinde çalışanların sağlıklı, üretken, doyumlu ve memnun olmasının teknik yapı ile uyumlu olması son derece önemlidir. Günümüzün modern dünyasında ofis çoğu çalışanları, çalışma ortamının çevresel ve fiziksel koşullarından dolayı çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu durum çalışanların fiziksel ve ruhsal sağlıklarını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle ofis ortamlarında ergonominin sağlanması çalışanların performansları ile doğru orantılıdır. Bu sebeple ergonominin temel fonksiyonu olan çalışanın iş yerinde verimli, sağlıklı ve güvenli çalışabilmeleri için gerekli iş organizasyonunun insan özelliklerine uygun olarak düzenlenmesi sağlanarak; çalışan sağlığı ve iş güvenliği koşulları iyileştirilmeli, fizyolojik ve psikolojik açıdan çalışma performansı artırılmalıdır. Araştırmanın hipotezlerine yönelik yapılan analizler sonucunda; 31-40 yaş arasındaki ofis çalışanlarının performansı, 30 yaş ve altı ofis çalışanlarının performansından istatistiksel olarak daha yüksektir. Çalışma süresi arttıkça, çalışma pozisyonu alt boyutu puan ortalaması azalmaktadır. Ofis çalışanlarının performansı ve ergonomi uyumu ve alt boyutlarında, diğer demografik özelliklere göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktur. İş performansı ile ergonomi uyumu (r=,207) çalışma pozisyonu (r=,163), oturma araçları (r=,177), giriş aygıtları (r=,128), görüntüleme birimi (r=,129) ve genel (r=,108) alt boyutları arasında pozitif yönlü ve zayıf düzeyde bir ilişki bulunmaktadır. Ergonomi uyumu (B=,017) ile çalışma pozisyonu (B=,040), oturma araçları (B=,050) ve giriş aygıtları (B=,092) alt boyutlarının, ofis çalışanlarının performansını olumlu bir şekilde etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The integration of the social and technical structures of office organizations is highly important for employees. In office organizations, it is crucial that employees' health, productivity, satisfaction, and well-being align with the technical structure. In today's modern world, most office workers face various problems due to the environmental and physical conditions of the working environment. This situation negatively affects the physical and mental health of employees. Therefore, ensuring ergonomics in office environments is directly proportional to the performance of employees. For this reason, by ensuring that the work organization necessary for the employee to work efficiently, healthily and safely at the workplace, which is the basic function of ergonomics, is arranged in accordance with human characteristics; Employee health and safety conditions should be improved, physiological and psychological work performance should be increased. As a result of the analyzes made regarding the hypotheses of the research; The performance of office workers aged 31-40 is statistically higher than the performance of office workers aged 30 and under. As working time increases, the average score of the working position subscale decreases. There is no statistically significant difference in the performance and ergonomics compliance and sub-dimensions of office workers compared to other demographic characteristics. Work performance and ergonomics fit (r=.207), working position (r=.163), seating devices (r=.177), input devices (r=.128), imaging unit (r=.129) and general (r) =,108) sub-dimensions, there is a positive and weak relationship. It was determined that ergonomics compliance (B=.017) and working position (B=.040), seating devices (B=.050) and input devices (B=.092) sub-dimensions positively affected the performance of office workers.