From technocratic smart cities towards democratic urban futures: Reclaiming the right to the city
Teknokratik akıllı kentlerden demokratik bir kentsel geleceğe doğru: Kent hakkını yeniden kazanmak
- Tez No: 920797
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA CÂNÂ BİLSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
İklim değişikliği, nüfus artışı, göç ve hızlı kentleşme küresel ölçekte kentleri büyük bir hızla, kökten dönüştürmektedir. İnsan merkezli inanç sistemleri ve neoliberal politikaların derinleştirdiği çevresel, mekânsal ve sosyal adalet sorunlarıyla karşı karşıya kalan kentler yeni ve alternatif çözümler aramaya yönelmiştir. Bu bağlamda ortaya çıkan akıllı kent girişimleri, daha verimli, üretken, daha hızlı ve performansı daha yüksek kentler vaat etmektedir. Ancak değişim içerisindeki bu ortamda, akıllı kent paradigması“kent hakkı”anlayışına ve bunun uygulamasına karmaşık yeni boyutlar getirmiştir. Tez, vatandaşların kent hakkı ve bununla bağlantılı olarak çevresel, mekânsal ve sosyal adalet sorularının akıllı kentin teknokratik uygulamaları tümüyle göz ardı edildiği eleştirisinden yola çıkmaktadır. Toplumsal adaleti tehdit eden temel faktörün, kentsel yönetişim ve mekânsal pratikler aracılığıyla depolitizasyon mekanizmalarına dönüşen teknoloji odaklı söylem ve uygulamalardan kaynaklandığını savunmaktadır. Bu bağlamda tez, akıllı kent teknolojilerinin vatandaşları ve kentlileri güçlendirme, katılımı artırma, kent üzerindeki haklarını yeniden kazanma ve demokratik bir kentsel geleceğe ulaşmasının potansiyelini araştırmaktadır. Bu doğrultuda, yönetişim ile ilişkili olarak akıllı kentin güç dinamikleri çerçevesinde, kentsel mekân ile ilişkili olarak sürekli değişen ve dönüşen kamusallık kavramı farklı örnekler üzerinden incelenmektedir. Tez, akıllı kent girişimlerinin şekillendirilmesinde daha geniş bir vatandaş katılımının potansiyelini vurgulayan politika ve uygulamalara ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Climate change, population growth, migration, and rapid urbanization have been radically transforming cities at a rapid pace on a global scale. Confronted with environmental, spatial, and social justice challenges deepened by anthropocentric belief systems and neoliberal policies, cities have turned to seek new and alternative solutions. Smart city initiatives have emerged in this context, promising more efficient, productive, faster, and more performant cities. In this evolving landscape, however, the smart city paradigm has introduced new complexities to the understanding and realization of the“right to the city.”The thesis is built upon the argument that citizens' right to the city and the questions of environmental, spatial, and social justice in relation to that are being critically undermined by the technocratic understanding of the smart city. It claims that the major underlying factor that threatens social justice stems from the technology-driven discourses and practices that translate into mechanisms of depoliticization through urban governance and spatial practices. In this context, the thesis explores the potential in the affordances of smart city technologies to empower citizens, increase their participation, reclaim their right to the city, and achieve democratic urban futures. Accordingly, the thesis examines the power dynamics of the smart city under the framework of governance, and the ever-changing interpretations of publicness in relation with urban space in different cases. Finally, it provides insight into policy and practice, stressing the potential of a greater extent of citizen participation in shaping smart city initiatives.