Okulöncesi dönem çocuklarının bilişsel esneklik becerileri ile sosyal problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin duygu düzenleme becerileri açısından incelenmesi
Exploring the relationship between cognitive flexibility and social problem-solving skills in preschool children from the perspective of emotional regulation abilities
- Tez No: 920798
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVLET ALAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmanın amacı okulöncesi dönem çocuklarının bilişsel esneklik becerileri (bilişsel esneklik-soyutlama) ile sosyal problem çözme becerileri arasındaki ilişkide duygu düzenleme becerilerinin aracı rolünü belirlemektedir. Araştırma Türkiye'nin Yozgat ilinde yaşamakta olan 60-71 aylık 210 çocuk ile gerçekleştirilmiş olup; araştırmada ''Kişisel Bilgi Formu'', ''Wally Sosyal Problem Çözme Testi'', ''Nesne Seçiminde Esneklik Görevi Testi'' ve ''Duygu Düzenleme Ölçeği'' kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; okulöncesi dönem çocuklarının bilişsel esneklik becerilerinin duygu düzenleme becerilerini, duygu düzenleme becerilerinin sosyal problem çözme becerilerini, bilişsel esneklik becerilerinin sosyal problem çözme becerilerini anlamlı düzeyde yordadığı ve okulöncesi dönem çocuklarının bilişsel esneklik becerileri ile sosyal problem çözme becerileri arasındaki ilişkide duygu düzenleme becerilerinin aracı rol oynadığı tespit edilmiştir. Ayrıca araştırma sonucunda; okulöncesi dönem çocuklarının soyutlama becerileri ile sosyal problem çözme becerileri arasındaki ilişkide duygu düzenleme becerisinin istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde aracı rol etkisi olmadığı belirlenmiştir. Yaş ve okulöncesi eğitime devam süresi değişkenlerine göre bilişsel esneklik ve soyutlama becerilerinin anlamlı farklılaşma gösterdiği; anne ve babaların öğrenim durumu değişkeninin yalnızca soyutlama becerisi üzerinde anlamlı farklılaşmaya neden olduğu belirlenirken; bilişsel esneklik ve soyutlama becerilerinin cinsiyet ve kardeş sayısı değişkenleri açısından anlamlı farklılaşma göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the mediating role of emotional regulation skills in the relationship between cognitive flexibility skills (cognitive flexibility-abstraction) and social problem-solving skills among preschool-aged children. Conducted in Akdağmadeni district of Yozgat province, Turkey, the research involved 210 children aged between 60-71 months; it utilized the“Personal Information Form”,“Wally Social Problem-Solving Test”,“Flexibility in Item Selection Task Test”, and“Emotion Regulation Scale”. The findings of the study indicate that cognitive flexibility skills in preschool children significantly predict emotion regulation skills, emotion regulation skills predict social problem-solving skills and cognitive flexibility skills predict social problem-solving skills. Additionally, emotion regulation skills play a mediating role in the relationship between cognitive flexibility skills and social problem-solving skills. However, it was determined that emotion regulation skills do not have a statistically significant mediating effect on the relationship between abstraction skills and social problem-solving skills. Additionally, the study found significant variations in cognitive flexibility and abstraction skills based on age and duration of preschool education; parental education level significantly affected only abstraction skills, whereas cognitive flexibility and abstraction skills did not show significant variations based on gender and number of siblings.