Karma dişlenmede daimi kanin ve premolar dişlerin boyut tahmininde türk toplumu için geliştirilmiş regresyon denklemlerinin güvenilirliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the reliability of regression equations developed for the Turkish community in the size estimation of permanent canine and premolar teeth in mixed dentition
  1. Tez No: 920829
  2. Yazar: RÜMEYSA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE USLU AKÇAM
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışmamızın amacı Türk toplumu için geliştirilmiş karma dişlenme dönemi yer analizlerinden olan Arslan ve ark.'nın, Uysal ve ark.'nın, Sağlam Aydınatay ve ark.'nın geliştirdiği regresyon denklemlerinin Türk toplumu için uygunluğunu değerlendirmek ve uyumsuz bulunması durumunda hastalarımızda yaptığımız ölçümlerle toplumumuza uygun yeni bir regresyon denklemi bularak tedavi planlamasında ortodontistlere daha gerçekçi bir değerlendirme imkanı sağlamaktır. Çalışmamızın materyalini Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde Ortodonti Anabilim dalına başvurmuş olan 10,4 - 26 yaş aralığındaki 265 hastaya (133'ü kadın, 132'si erkek) ait ortodontik alçı modeller oluşturmuştur. Ölçümler Hammacher marka dijital kumpas yardımıyla 0,01 mm hassasiyetle yapılmıştır ve virgülden sonra iki rakamda dahil olmak üzere ölçümler kaydedilmiştir. Çalışmamızda üst sağ kanin dişin (13 no'lu diş), üst sağ birinci premolar dişin (14 no'lu diş), üst sağ ikinci premolar dişin (15 no'lu diş), üst sağ birinci molar dişin (16 no'lu diş), üst sol kanin dişin (23 no'lu diş), üst sol birinci premolar dişin (24 no'lu diş), üst sol ikinci premolar dişin (25 no'lu diş), üst sol birinci molar dişin (26 no'lu diş), alt sağ santral kesici dişin (31 no'lu diş), alt sağ lateral kesici dişin (32 no'lu diş), alt sol kanin dişin (33 no'lu diş), alt sol birinci premolar dişin (34 no'lu diş), alt sol ikinci premolar dişin (35 no'lu diş), alt sol santral kesici dişin (41 no'lu diş), alt sol lateral kesici dişin (42 no'lu diş), alt sağ kanin dişin (43 no'lu diş), alt sağ birinci premolar dişin (44 no'lu diş), alt sağ ikinci premolar dişin (45 no'lu diş) meziyodistal boyutu ölçülmüştür. Bu çalışmada elde edilen veriler SPSS 21 paket programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Verilerin normallik testlerine Kolmogorov-Smirnov Testi ile bakılmıştır. Verilerin analizinde Ölçüm tahminlerini yapabilmek için Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Anlamlılık seviyesi olarak 0,05 kullanılmıştır. Çalışmamızda alçı modeller üzerinde ölçtüğümüz gerçek boyutlar ile Arslan ve ark.nın, Uysal ve ark.nın ve Sağlam Aydınatay ve ark.nın geliştirdiği regresyon değerleri arasında anlamlı farklılık görülmüştür. Arslan ve ark.'nın, Uysal ve ark.'nın, Sağlam Aydınatay ve ark.'nın geliştirmiş olduğu regresyon denklemlerinin tahmini değerleri sürmemiş kanin ve premolar dişlerinin meziyodistal genişliğini gerçek değerlerinden daha düşük tahmin ettiği gözlemlenmiş ve bu nedenle örneklem grubumuzdaki veriler kullanılarak yeni bir regresyon denklemi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to evaluate the suitability of the regression equations developed by Arslan et al., Uysal et al., Sağlam Aydınatay et al. for the Turkish population and to provide a more realistic evaluation opportunity for orthodontists in treatment planning by finding a new regression equation suitable for our population with the measurements we made in our patients in case of incompatibility. The material of our study consisted of orthodontic cast models of 265 patients (133 females and 132 males) between the ages of 10.4 and 26 years who applied to the Department of Orthodontics at the Faculty of Dentistry of Ankara Yıldırım Beyazıt University. The measurements were made with a precision of 0.01 mm using a Hammacher digital caliper and the measurements were recorded including two digits after the comma. In our study, upper right canine tooth (tooth 13), upper right first premolar tooth (tooth 14), upper right second premolar tooth (tooth 15), upper right first molar tooth (tooth 16), upper left canine (tooth 23), upper left first premolar (tooth 24), upper left second premolar (tooth 25), upper left first molar (tooth 26), lower right central incisor (tooth 31), lower right lateral incisor (tooth 32), lower left canine (tooth 33), lower left first premolar (tooth 34), lower left second premolar (tooth 35), lower left central incisor (tooth 41), The mesiodistal dimensions of the lower left lateral incisor (tooth 42), lower right canine (tooth 43), lower right first premolar (tooth 44), lower right second premolar (tooth 45) were measured. The data obtained in this study were analyzed using SPSS 21 package program. Normality tests of the data were examined with the Kolmogorov-Smirnov Test. Linear Regression Analysis was used to analyze the data to make measurement predictions. A significance level of 0.05 was used. In our study, there was a significant difference between the actual dimensions measured on plaster models and the regression values developed by Arslan et al, Uysal et al, Sağlam Aydınatay et al. The estimated values of the regression equations developed by Arslan et al., Uysal et al. and Sağlam Aydınatay et al. underestimated the mesiodistal width of unerupted canines and premolars, and therefore a new regression equation was developed using the data from our sample group.