Türkçe öğretmenlerinin Suriyeli öğrencilere yönelik tutumları ve duygusal mesafeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between Turkish teachers' attitudes and emotional distance towards Syrian students
  1. Tez No: 920857
  2. Yazar: SİMGE KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkçe öğretmenlerinin Suriyeli öğrencilere yönelik tutumları ve duygusal mesafeleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemini Gaziantep MEB'de görev yapan ve Suriyeli öğrencisi olan 200 Türkçe öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan öğretmenlerin 107'si kadın 93'ü erkektir. Araştırma da veri toplama araçları olarak“Ötekine Karşı Duygusal Mesafe Ölçeği”ve“Mülteci Öğrenci Tutum Ölçeği”olmak üzere 2 farklı ölçek kullanılmış ve yüz yüze toplanan anket verileri Excel programına aktarılarak SPSS 23 programında analiz edilmiştir. Bu araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre Türkçe öğretmenlerinin Suriyeli öğrencilere yönelik tutumlarının olumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Tutumlar içerisinde en yüksek puanın X=3.17 ile iletişim boyutunda olduğu, en düşük puanın ise X=2.45 ile uyum boyutunda olduğu tespit edilmiştir. Türkçe öğretmenlerinin Suriyeli öğrencilere yönelik duygusal mesafeleri değerlendirildiğinde farklı alanlarda çoğunlukla az duygusal mesafe hissettikleri sonucuna ulaşılmıştır. Duygusal mesafe alanları içerisinde en yüksek puanın X=7.50 ile özel alandaki Suriyeliye karşı duygusal mesafe boyutunda olduğu, en düşük puanın ise X=-1.50 ile kamusal alandaki Suriyeliye karşı duygusal mesafe boyutunda olduğu tespit edilmiştir. Türkçe öğretmenlerinin Suriyeli öğrencilere yönelik tutumları ve duygusal mesafeleri arasındaki ilişkinin ise anlamlı pozitif ve güçlü bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between Turkish teachers' attitudes towards Syrian students and their emotional distance. The sample of the study consists of 200 Turkish teachers working in Gaziantep MoNE. Of the teachers participating in the study, 107 were female and 93 were male. In the research, two different scales, 'Emotional Distance Scale towards the Other' and 'Refugee Student Attitude Scale' were used as data collection tools, and the survey data collected face-to-face were transferred to the Excel programme and then analysed in the SPSS 23 programme. In this study, relational survey model, one of the quantitative research methods, was used. According to the results obtained, it was concluded that Turkish teachers' attitudes towards Syrian students were positive. Among the attitudes, the highest score was found to be in the communication dimension with X=3.17 and the lowest score was found to be in the adaptation dimension with X=2.45. When the emotional distance of Turkish teachers towards Syrian students was evaluated, it was concluded that they mostly felt less emotional distance in different areas. Among the emotional distance areas, the highest score was found to be in the dimension of emotional distance towards Syrians in the private sphere with X=7.50, and the lowest score was in the dimension of emotional distance towards Syrians in the public sphere with X=-1.50. It was concluded that the relationship between Turkish teachers' attitudes towards Syrian students and their emotional distance was positive and favourable.