Bir banka şubesi menkul değerler servisinin bekleme hattı servis sistemi olarak analitik incelenmesi
The Branch of a bank's stocks and bonds analytical scruntinizing as the contemplating line
  1. Tez No: 92089
  2. Yazar: METİN BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN BAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bir bankanın Menkul Değerler servis sisteminin incelenmesi için yapılan bu çalışmada uygulama yeri olarak Toprakbank Menkul Değerler seçilmiştir. Sistemdeki servis birimleri hizmet veren sistemler olarak ele alınmıştır. Bu servis sisteminde amaç, en iyi hizmeti en az bekleme ile sağlamaktır. Bu amaçlann gerçekleşmesi için bir takım eylemlerin yapılması gerekir. Yapılan bu eylemlerin ne derece etkin olduğu sistem öğelerinin davranışlarının incelenmesi ile açıklığa kavuşturulacaktır. İşte bu amaçla şubedeki servis birimleri hizmet üreten sistemler olarak ele alınıp farklı. zamandaki davranışı gözlenerek, sistemin etkinliği araştırılmıştır. Bu araştırmada kuyruk modellerinden yararlanılmıştır. Bu çalışmada sistemin girdi, kuyruk, servis ve çıktı süreçleri incelenerek Menkul Değerler servisinin performansına ilişkin göstergeler elde edilmiş, bu göstergelerden yararlanılarak verilen hizmetin müşteri beklentisini karşılayıp karşılamadığı ve yığılmanın önlenebilmesi için yapılabilecek alternatif iyileştirmeler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study done to observe a bank's Menkul Değerler service system, Topranbank has been selected. Service branches in system has been taken as servicing systems. The purpose in this system is to give the best service with less waiting. There are some requirements to fulfill in the order to reach this aims. The effectiveness of these actions are determined with the examination of behaviours of the system units. With this purpose, counters in the branch office has been admitted as utility supply service and activity of the system has been examined while observing the behaviours of the system within the different time limits. Queuing is used in this study. The inputs of the system, queue, service and output concept have been studied and than some tables showing the performance of the bank is obtained. Whether the service given a supply the client's demand and the piling of the client is tired to eliminate according to the improved alternatives that have been determined.