Avokado üreticilerinin sorunları ve çözüm önerileri: Alanya örneği
The problems and solitions of avocado manufacturers : The sample of Alanya
- Tez No: 920883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Avokado; Antalya Alanya ilçesinde yaklaşık 2700 üretici tarafından üretimi yapılmakta yüksek verimi ile kârlı, besleyici ve gün geçtikçe popülerliği artan bir meyvedir. Bu tropik meyve üretiminin artmasının yanında üreticiler, çeşitli problemler ve zorluklarla karşı karşıya kalmaktadır. Avokado üreticilerinin sorunları ve bunların çözüm önerileri hakkında literatürde çalışmalar yetersiz olarak görülmektedir. Bu çalışmada, avokado üreticilerinin sorunları ve çözüm önerilerini belirlemek amacıyla bölge tarımında avokado konulu SWOT analizi ile veri toplamak amacıyla Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Alanya İlçe Tarım Müdürlüğü, Devlet Su İşleri 134. Bölge Müdürlüğü Sulama Birliği Başkanlığı, Ziraat Odası Başkanlığı, Avokado Birliği Başkanlığı ve bölgede önde gelen avokado firmaları ile bire bir görüşmeler yapılmıştır. SWOT analizi sonuçları değerlendirildiğinde Alanya'nın iklim koşullarının uygunluğu, avokadoya olan talebin hızla artması, düşük üretim maliyetleri, sertifikalı fidan kullanımı gibi güçlü yönlere sahip olduğu belirlenirken ilgili konularda eğitim alma, avokadonun yüksek verimi diğer olumlu özellikleri olarak görülmektedir. Ancak örgütlenmenin olmaması avokado üreticilerinin ortak hareket edememesine neden olurken erken hasat, hızlı kentleşme, sertifikasız fidancılık, hırsızlık, tarımsal analizlerin yapılmaması, sulama suyu fiyatlandırma problemleri gibi faktörlerin Alanya avokado üreticilerini olumsuz etkilediği belirlenmiştir. Fırsatlar incelendiğinde özellikle Avrupa ve Rusya pazarına olan yakınlık, iç piyasanın genişlemesi, avokadonun endüstriyel kullanım olanakları ön plana çıkarken; iklim değişikliği, artan hırsızlık, su kalitesinin düşmesi, pandemi dönemindeki kontrolsüz üretim artışı ve onun bugüne olan etkileri, eğitimsizlik gibi konular ise tehditler olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Avocado; It is a fruit that is produced by approximately 2700 producers in the Alanya district of Antalya, is profitable, nutritious and increasingly popular with its high yield. In addition to the increase in the production of this tropical fruit, producers are faced with various problems and difficulties. Studies on the problems of avocado producers and their solution suggestions are seen as insufficient in the literature. In this study, in order to determine the problems of avocado producers and their solution suggestions, one-on-one interviews were conducted with the Western Mediterranean Agricultural Research Institute, Alanya District Agriculture Directorate, State Hydraulic Works 134th Regional Directorate Water User Association Presidency, Chamber of Agriculture Presidency, Avocado Union Presidency and leading avocado companies in the region in order to collect data with SWOT analysis on avocado in regional agriculture. When the SWOT analysis results were evaluated, it was determined that Alanya has strengths such as suitable climatic conditions, rapidly increasing demand for avocado, low production costs, and use of certified saplings, while receiving training on related subjects and high yield of avocado are seen as other positive features. However, the lack of organization prevents avocado producers from acting together, while it has been determined that factors such as early harvest, rapid urbanization, uncertified saplings, theft, lack of agricultural analysis, and irrigation water pricing problems negatively affect Alanya avocado producers. On the other hand, opportunities are examined, proximity to the European and Russian markets, the expansion of the domestic market, and the industrial use of avocados come to the fore; while climate change, increasing theft, declining water quality, uncontrolled production growth during the pandemic period and its effects today, and issues such as lack of education appear as threats.