Dökümhanede uygulanan yalın üretim tekniklerinin verimlilik artışına olan etkisinin bulanık mantık ile modellenmesi
Modelling the effect of lean manufacturing techniques applied in the foundry on productivity increase with fuzzy logic
  1. Tez No: 920884
  2. Yazar: ZEYNEP COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN AKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Son zamanlarda sektörel büyüme ile artan rekabet ortamı, sektöre yeni müşterilerin dahil olmasına neden olmakta ve müşteri beklentileri ile ihtiyaçları da artmaktadır. Bu sebeple müşteriye sunulan hizmet kalitesi de artmalıdır. Şirketlerin bu rekabetçi ortamda varlıklarını sürdürebilmeleri ve müşteri kaybını önleyebilmeleri için başvurabilecekleri en etkili yöntemlerden biri, yalın üretim felsefesini kurum kültürü haline getirip uygulamaktır. Yalın üretim felsefesi 1950'li yıllarda Japonya'da temeli atılan bir üretim anlayışıdır. Yalın üretimin ana amacı, gereksiz hiçbir unsuru yapısında barındırmamak, israfı en aza indirmek ve üretimde verimliliği artırmaktır. Şirketler için yalın üretime geçerken doğru bir yol haritası çizmek büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada yalın üretim uygulamaları yapan bir firmanın verimlilik artışının bulanık mantık yöntemi ile hesaplanması amaçlanmıştır. Çalışmanın uygulama kısmı dökümhanede yapılmıştır. Uygulamada yalın üretim tekniklerinden biri olan değer akış haritalama (VSM) kullanılmıştır. Değer akış haritalama çalışmalarında ilk olarak mevcut durum analizi yapılmıştır. İyileşme fırsatları belirlenmiş ve gelecek durum haritası oluşturulmuştur. Önerilen yalın üretim teknikleri ile tespit edilen kayıplar, israflar ve değer yaratmayan aktivitelerin ortadan kaldırılması hedeflenmiştir ve verimlilik artışı sağlanmıştır. Verimlilikten sayısal olarak ne kadar artış sağlandığı bulanık mantık yöntemi ile hesaplanmıştır. Sonuç olarak uygulanan yalın üretim tekniklerinin firma için ne kadar faydalı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, the increasing competition environment with sectoral growth causes new customers to be included in the sector and customer expectations and needs are also increasing. For this reason, the service quality offered to the customer should also increase. One of the most effective methods that companies can apply to maintain their existence in this competitive environment and prevent customer loss is to make lean production philosophy a corporate culture and implement it. Lean production philosophy is an understanding of production that was founded in Japan in the 1950s. The main purpose of lean production is not to contain any unnecessary elements in its structure, to minimise waste and to increase efficiency in production. It is of great importance for companies to draw a correct road map when switching to lean production. In this study, it is aimed to calculate the productivity increase of a company implementing lean production practices with fuzzy logic method. The application part of the study was carried out in a foundry. Value stream mapping (VSM), one of the lean production techniques, was used in the application. In value stream mapping studies, the current situation was analysed first. Improvement opportunities were identified and a future situation map was created. With the proposed lean production techniques, it is aimed to eliminate the identified losses, wastes and non-value creating activities and productivity increase is achieved. The numerical increase in productivity was calculated by fuzzy logic method. As a result, it has been determined how beneficial the lean production techniques applied are for the company.