Crack problem in laminated composite plates reinforced by carbon nanotubes (CNTs)
Karbon nanotüpler ile güçlendirilmiş lamine kompozit plakalarda çatlama problemi
- Tez No: 920914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NURULLAH BALCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering, Automotive Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, karbon nanotüp (CNT) takviyesinin lamine kompozit plakaların mekanik özellikleri ve çatlak davranışı üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Klasik Laminasyon Plaka Teorisi (CLPT) ve Sonlu Elemanlar Analizi ile entegre edilen Yer Değiştirme Korelasyon Tekniği (DCT) kullanılarak, farklı fiber yönelimleri, CNT hacim oranları ve çatlak uzunlukları için Gerilme Şiddeti Faktörü (SIF) değerleri hesaplanmıştır. Araştırma ayrıca, CNT'lerin dalgalanma, aglomerasyon ve yönelimi gibi faktörlerin çeşitli kompozit yapılar için SIF üzerindeki etkilerini de incelemektedir. İzotropik ve ortotropik durumlar için model doğrulaması yapılmış ve Yer Değiştirme Korelasyon Tekniği'nin (DCT), Gerilme Şiddeti Faktörlerini (SIF) doğru bir şekilde hesaplamak ve kompozit yapılarda kırılma mekaniğini analiz etmek için etkili bir şekilde uygulanabileceği gösterilmiştir. Parametrik çalışmalar, CNT takviyesinin lamine kompozitlerin SIF değerlerini değiştirmede önemli bir etkisi olduğunu göstermektedir. Bulgular, ileri mühendislik uygulamaları için kompozit tasarımlarının optimize edilmesine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the influence of carbon nanotube (CNT) reinforcement on the mechanical properties and crack behavior of laminated composite plates. Using Classical Lamination Plate Theory (CLPT) and the Displacement Correlation Technique (DCT) integrated with Finite Element Analysis, Stress Intensity Factor (SIF) values are calculated for various fiber orientations, CNT volume fractions, and crack lengths. The research also explores how CNT-based factors such as waviness, agglomeration, and orientation of CNTs affect the SIF for various composite structures. Model verification is performed for both isotropic and orthotropic cases, demonstrating that the Displacement Correlation Technique (DCT) can be effectively applied for accurately calculating Stress Intensity Factors (SIF) and analyzing fracture mechanics in composite structures. Parametric studies show that CNT reinforcement has a significant effect on changing SIF of laminated composites. The findings contribute to optimizing composite designs for advanced engineering applications.