Diyarbakır 7, 8 ve 9 numaralı sur burçları çevresindeki yeraltısuyu problemi ve drenaj yöntemleri
Groundwater problem and drainage methods around the wall towers no. 7, 8 and 9 in Diyarbakır
  1. Tez No: 920922
  2. Yazar: ÖZGÜR HAKTAN BOZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Diyarbakır ili, Yenişehir ilçesi, içerisinde yer alan Diyarbakır Surlarının Dağkapı civarındaki 7, 8 ve 9 numaralı burçların arkeolojik ve peyzaj çalışmalarındaki zemin katlarının kazısı sırasında yaklaşık 660 m kotlarında karşılaşılan yeraltısuyu problemi çalışmaları durdurmuştur. Yeraltısu seviyesi kazı taban kotunun üstünde olduğu ve mevsimsel olarak zaman zaman yükseldiği görülmüştür. Karşılaşılan yeraltısuyu probleminin çözümü ve drenaj çalışmaları tez çalışmasının amacını oluşturmaktadır. Tez kapsamında, Diyarbakır Dağkapı 7, 8 ve 9 numaralı Sur burçları çevresindeki yeraltısuyu problemi olan bölümde yaklaşık 14.000,00 metrekarelik alanda Jeolojik, Hidrojeolojik özellikler tespit edilmiş, yeraltısuyunun durumu araştırılmış, yeraltısuyu tablası haritası oluşturulmuş, drenaj yöntemi olarak Fransız Drenajı ve Kaptaj uygulaması şeklinde iki alternatif yöntem belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
During the excavation of the ground floors of the archaeological and landscaping works of the bastions numbered 7, 8 and 9 in the vicinity of Dağkapı of the Diyarbakır Walls located in the Yenişehir district of Diyarbakır province, the groundwater problem encountered at approximately 660 m elevations stopped the works. It was observed that the groundwater level was above the excavation base elevation and occasionally rose seasonally. The solution of the encountered groundwater problem and drainage studies constitute the purpose of the thesis study. Within the scope of the thesis, in the section with groundwater problem around Diyarbakır Dağkapı 7, 8 and 9 numbered Wall towers, approximately 14,000.00 square meters of area were determined, geological and hydrogeological features were investigated, the status of groundwater was investigated, groundwater table map was created, and two alternative methods were determined as French Drainage and Catchment application as drainage method.