Conversion of DMA data to viscoelastic master curve andProny series fitting
DMA verilerinin viskoelastik ana eğriye dönüştürülmesi ve Prony serisi bulunması
  1. Tez No: 920974
  2. Yazar: BATUHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM ÖZÜPEK PODNOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez, farklı sıcaklıklardaki viskoelastik bir malzemenin Dinamik Mekanik Analiz (DMA) verilerinin bir ana egriye donusturulme surecini detaylandırmaktadır. Metodoloji, Williams-Landel-Ferry (WLF) evrensel sabitlerine dayalı olarak DMA verilerinin kaydırılmasını ve surekli bir ana egri olu¸sturmak i¸cin tekrarlı kaydırmanın ayarlanmasını icerir. Daha sonra ana egriye bir Prony serisi uydurarak cesitli sıcaklıklardaki gevseme modulune iliskin bilgiler saglanır. Yineleme islemi icin MATLAB kullanılarak sayısal bir yontem gelistirildi. Bu surec, sayısal yineleme i¸cin bir kriter olan excel kullanılarak sayısal yineleme ile manuel kaydırma arasında bir karsılastırmayı icerir. Prony serisinin uydurulması MATLAB algoritmaları kullanılarak yurutulur, bu ornek icin En Kucuk Kareler Algoritması kullanılır. Geli¸stirilen sayısal yontem, sonu¸cların, basın¸c yuklemesine maruz kalan bir beyin dokusunun Sonlu Elemanlar Analizinden tahmin edilenlerle karsılastırılmasıyla dogrulanır.
Özet (Çeviri)
This thesis details the process of converting Dynamic Mechanical Analysis (DMA) data of a viscoelastic material at different temperatures into a master curve. The methodology involves shifting DMA data based on the Williams-Landel-Ferry (WLF) universal constants and iteratively adjusting the shift to construct a continuous master curve. A Prony series is then fitted to the master curve, providing insights into the relaxation modulus at various temperatures. For the iteration a numerical method has developed using MATLAB. This process involves a comparison between the numerical iteration and the manual shifting using excel which is a criterion for the numerical iteration. Fitting Prony series is executed using MATLAB algorithms, for this instance Least Squares Algorithm is used. The developed numerical method is verified by comparing the results to those predicted from a Finite Element Analysis of a brain tissue subjected to compression loading.