Dijital dönüşümün iş yaşam dengesi ve iş becerikliliği üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Effects of digital transformation on work-life balance and work skills
- Tez No: 921014
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AKIN, ÖĞR. GÖR. MUSTAFA ERBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
İşletmeler teknolojinin gelişmesi ile buna adapte olmaya başlamış ve iş yapılırken gerçekleştirilen faaliyetlerin dijitalleşmesi ile dijital dönüşüm sürecine geçiş yapılmıştır. Dijital dönüşüm işletmelerin çalışmalarını, çalışanların becerilerini, işletmenin yapısını, çalışanların işletmeye olan bağlılıklarını ve iş-yaşam dengelerini etkilemektedir. Dijital dönüşüm başlı başına karmaşık bir süreçken işletmelerin hem birey hem faaliyetleri bu süreçlere adapte edebilmesi için farkındalıklarının artması ve buna yönelik stratejiler oluşturmaya ihtiyaç duymaktadır. Bu çalışmanın amacı dijital dönüşümü tetikleyen faktörler ile bireylerin iş-yaşam dengesi ve iş becerikliliği üzerinde ne gibi etkileri olduğunu inceleyerek aralarındaki bağlantıyı kurabilmek ve neden sonucu anlatan bir model oluşturmaktır. Bu sayede işletmelerin ve bireylerin dijital dönüşüm ile ortaya çıkabilecek durumlara yönelik stratejiler oluşturmayı sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda Ankara ilinde özel sektör çalışanları üzerinde anket yöntemi uygulanmıştır. Geri dönüşler ve eksik doldurulan anketler çıkarıldığında 402 kişi tarafından doldurulan temiz verilere ulaşılmıştır. Elde edilen verilere normal dağılım analizi, güvenilirlik analizi, bulgulara yönelik regresyon-korelasyon analizleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, businesses have begun to adapt to this and a transition has been made to the digital transformation process with the digitalization of activities carried out while doing business. Digital transformation affects the work of businesses, the skills of employees, the structure of the business, the loyalty of employees to the business and their work-life balance. While digital transformation is a complex process in itself, businesses need to increase their awareness and create strategies so that both individuals and activities can adapt to these processes. The aim of this study is to examine the factors that trigger digital transformation and their effects on individuals' work-life balance and job skills, to establish the connection between them and to create a model that explains cause and effect. In this way, it is possible for businesses and individuals to create strategies for situations that may arise with digital transformation. For this purpose, a survey method was applied to private sector employees in Ankara. When the returns and incompletely completed surveys were excluded, clean data filled out by 402 people was obtained. Normal distribution analysis, reliability analysis, regression-correlation analysis and confirmatory factor analyzes were applied to the data obtained.