El-askalâni'nin bulûğu'l-merâm eserinde yasak satışlara dair hadisler ve güncel uygulamaları: Fıkhî/iktisâdî bir çalışma
أحاديث البيوع المنهي عنها في كتاب بلوغ المرام للعسقلاني وتطبيقاتها المعاصرة:دراسة فقهية اقتصادية رسالة مقدمة لنيل درجة الماجستير في الاقتصاد الإسلامي
- Tez No: 921015
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMAD ANAS SARMINI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Ekonomi, Religion, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, peygamberin sünnetinde yasaklanan mali işlemlere ışık tutmak amacıyla yapılmış olup, yedi yasak yöntemine dayanan, çağdaş mali ve ekonomik işlemlerde yasak olan mali ve ekonomik işlemlerde pratikten çıkarılarak yapılan bir fıkhî çalışmadır. Yasaklar kavramının açıklığa kavuşturulması ve araçlarının belirlenmesi yoluyla hükmün çıkarıldığı anlatıldığı ve ardından her işlemin benzer konulara eklendiği şeklinde olup ayrıca bu araştırma tümevarım, betimleme, analiz ve tümdengelim yöntemi izlemiştir. Bu çalışmada istenilen sonuçlara ulaşmakiçin çalışma yapılan her satışın her bir sayının üç şeye dayandığı sonucuna varmıştır. birincisi: mükellefin ne yaptığının bir açıklaması olan işlem, ikincisi: bu işlemin şeriattaki statüsünün bir göstergesi olan hüküm Zaruret ve makbul bakımından uygunluğu, çözüm ve caizlik, yasaklama ve zorlama üçüncüsü: hükmün gerekçesi anlamına gelen vekâlet veya hüküm bu çalışmanın özünü teşkil etmekte olup, çevresinde yedi alana bölünmüştür. Bunlar adaletsizlik ve zarar, tefecilik, kumar, aldatma, memnuniyetsizlik, para israfı, genel toplumsal ahlaka aykırılık şeklinde olup satış sözleşmesi dışında herşeyi yasaklama gibi hukuk bilimlerine dayanır. İşlemlerin hükümlerinde açıklık ve iknaya ulaşmak için bu gereklilikleri anlamak, araçlarını kontrol etmek ve önemini anlamak gerekir.
Özet (Çeviri)
This study came to shed light on the financial transactions that were forbidden in the Prophetic Sunnah. The study is a jurisprudential study based on the method of seven prohibitions and comparing them with contemporary financial and economic transactions that are forbidden, by clarifying the concept of prohibitions and identifying their tools through which the judgment is extracted & then each transaction is appended to similar issues. The researcher followed the method of induction, description, analysis, and deduction to reach the desired results in this study.The study concluded that each issue of the sale is based on three things:The transaction, which is a description of what the taxpayer does. The ruling, which is an indication of the status of this transaction in Sharia in terms of necessity, desirability, solution, permissibility, prohibition and compulsion.The mandator, which means the justification of the ruling, which is the core of this study. It has been divided into seven areas around which all the sciences of jurisprudence revolve, which are: injustice, harm, usury, gambling, deception, dissatisfaction, wasting money, violating public social morals and forbidding something outside the contract of sale. In order to achieve clarity and persuasion in the rulings of transactions, it is necessary to understand these requirements, control their tools and realize their importance.