Bazı nadir toprak elementlerini içeren metal organik kafes bileşiklerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of metal organic framework compounds containing some rare earth elements
  1. Tez No: 921026
  2. Yazar: ONUR YÜCETÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN KURTULUŞ, PROF. DR. ÇİĞDEM HOPA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu derleme tez çalışmamızda, bazı nadir toprak elementlerini içeren metal organik kafes bileşiklerinin sentezi ve karakterizasyonu üzerine yapılan çalışmaları ve yayımlanan makaleleri inceledik. Orta kuvvette koordinasyon bağları ile bağlanan metal organik kafes bileşikleri ve nadir toprak elementlerinin tanımları, özellikleri, sentez yöntemleri, karakterizasyonları ve kullanım alanları ile ilgili literatürde yer alan genel bilgileri bu tezde özetledik. Metal Organik Kafes (MOF) Bileşiklerinin antibakteriyel, sensör, gaz depolama, arıtma ve katalizör olarak kullanıldığı alanlarda hangi özellikleriyle yer edindiğiyle ilgili çalışmaları bu tezde ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
In this review thesis, we examined the studies and published articles on the synthesis and characterization of metal organic framework compounds containing some rare earth elements. We summarized in this thesis the general information found in the literature regarding the definitions, properties, synthesis methods, characterizations, and applications of metal organic framework compounds and rare earth elements, which are bonded by medium-strength coordination bonds. We have attempted to present in this thesis the studies related to the properties of Metal Organic Framework (MOF) compounds in the fields where they are used as antibacterial agents, sensors, gas storage, purification and catalysts.