Klasik kemençe ile ilgili lisansüstü tezlerin incelenmesi
Review of graduate thesis related to classical kemenche
- Tez No: 921042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞCE KAYNAK AKÇAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırma; Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Ulusal Tez Merkezi'nde bulunan Klasik Kemençe içerikli lisansüstü tezlerin çeşitli kategorilere göre sınıflandırılarak ortaya konulması amacıyla yapılmış olan, nitel araştırma yöntem ve tekniklerinin kullanıldığı, durum belirlemeye yönelik bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Ulusal Tez Merkezi'ndeki müzik ile ilgili tezler, örneklemini ise bu tezler içerisinde Klasik Kemençe ile ilgili olan ve erişim izni bulunan 32 adet tez oluşturmaktadır. Araştırmada verilerin toplanmasında“Doküman İncelemesi”tekniği, analizinde ise“İçerik Analizi”tekniği kullanılmıştır. Araştırmada öncelikle tez ve tez türleri ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. İkinci olarak araştırmanın problem durumu, amacı, önemi, sayıltıları ve sınırlılıkları belirtilmiştir. Daha sonra Klasik Kemençe sazı ele alınmış, genel özellikleri, tarihi gelişimi ve bölümleri; detaylı bir şekilde incelenmiştir. Araştırmanın yöntemine de değinildikten sonra bulgular ve yorumları ortaya konularak bunlar ile ilgili sonuç ve öneriler sunulmuş, kaynaklar da listelenerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research; It is a study aimed at determining the situation, using qualitative research methods and techniques, with the aim of presenting the postgraduate theses on Classical Kemenche in the National Thesis Center of the Council of Higher Education, by classifying them according to various categories. The population of the research consists of theses related to music in the National Thesis Center of the Council of Higher Education, and the sample consists of 32 theses related to Classical Kemenche with access permission. In the research,“Document Review”technique was used to collect data and“Content Analysis”technique was used to analyze it. In the research, firstly, general information about theses and thesis types was given. Secondly, the problem situation, purpose, importance, assumptions and limitations of the research are stated. Then, the Classical Kemenche instrument was discussed, its general characteristics, historical development and sections; has been examined in detail. After mentioning the method of the research, the findings and their interpretations were presented, conclusions and suggestions were presented, and the study was completed by listing the sources.