Osmanlı Devletinde nişancılık kurumu
Assaciation of nişancılık in Ottoman State
  1. Tez No: 92107
  2. Yazar: İSMAİL POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİME DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ OSMANLI DEVLETİNDE NİŞANCILIK KURUMU İsmail POLAT Tarih Anabilim Dah Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 1999 Danışman: Doç. Dr. Halime DOĞRU Osmanlı Devleti'nin karar organı Divan-ı Hümayun' dur. Rütbe bakımından olmasa da işlev bakımından Divan-ı Hümayun' un üyelerinden birisi nişancıdır. Farsça bir kelime olan nişanın Türkçe karşılığı olarak tuğra, Arapça karşılığı olarak, tevki kullanılmıştır. Nişanemin bilinen görevlerinden birisi öncelikle padişahın imzası olan tuğrayı padişahın iradesi adına çıkarılan resmi belgelere çekmekti. Sonra, yeni fethedilen topraklan deftere kaydetmekti. Belli aralarla yinelenen toprak yazımlannın kayıtlarının saklandığı defterhane onun emri altındaydı. Nişancının çok bilinen bir görevi de dış ülkelerle yazışmalardı. Bir çeşit dışişleri görevini de yürütüyordu. Nişancının pek ön plana çıkmayan bir görevi de sivil kanunların, şeriat alanı dışında kalan örfi kanunların hazırlanmasıdır. Bazı Osmanlı kanunnameleri kendisinden bu görevinden dolayı Müfti-i Kanun diye söz etmişlerdir. Nişancının bir başka görev alanı ise devlet bürokrasisinin şefi olmasıdır. Emrindeki katipler aracılığıyla devlet işlerini yürütmekte kendisine bağlı reisülküttab aracılığıyla Divan-ı Hümayun toplantılarının hazırlanması ve yürütülmesinde rolü olmaktadır. Nişancı, XVII. yüzyıl ortalarında devlet işlerinin Divan-ı Hümayun' dan, sadrazam konağına taşınması ile önemli görevleri reisülküttaba kaptırmıştır. Görev olarak önemini zamanla yitiren nişancı, mevki olarak yerini korumuş, XVII. yüzyıl ortalarından, 1836'da görevinin sona erdirilmesine kadar Divan-ı Humayun'daki yerini, mevkiini şeklen de olsa muhafaza etmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The Imperial Chancery of State Under the direction of the Ottoman (Divan-i Hümayun) was the Ottoman Empire's decision organisation. Nişancı was the most important functional member of the Divan-ı Hümayun rather than his high rank. Nişancı is a world of Persian but in Turkish meaning is tuğra (the Sultan's monogram-the Imperial Signature) and in Arabic meaning is tevki. One of the most important dutres of nişancı was the imperial's signature which is called tuğra, was to inscribe to the imperial's imperal monogram over all imperial letter's patent. Then he registered new conqured lands to the register book. The office of the registry of landed property was under the command of nişancı. He was in charge of the foreign affairs like the minister of foreign affairs. A minor duty of him was to prepare the civilian laws, consuetudionary laws (common laws) except conanical laws. In some of the Ottoman law books he is defined as Mufti-i Kanun because of this duty. The other duty of nişancı was the chief of the statesmen. Nişancı, worked together with reisülküttab who is depended on nişancı. They prepared Divan-ı Hümayun' s meetings and arranged them. He arranged the state works with his clerks. As the state works were given to Sadrazam' s Palace from Divan-ı Hümayun, reisülküttab was given the most important tasks of nişancı in the middle of XVII. Century. Nevrthless, nişancı was un important but he mointained his place and circumstances in apparance until his duty came to end in 1836.