Siyasi iktidarı sınırlayan hukuki etmenlerden biri olarak katı anayasa
Rigid constitution as a legal factor which limits the government
  1. Tez No: 92108
  2. Yazar: SELMAN KARAKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ SÎYASİ İKTİDARI SINIRLAYAN HUKUKİ ETMENLERDEN BİRİ OLARAK KATI ANAYASA Selman Karakul Kamu Hukuku Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs 1999 Danışman: Prof.Dr.Ahmet Mumcu Siyasi iktidarın sınırlandırılması yönündeki teorik görüşleri İlk Çağ'a kadar götürmek mümkündür. Ancak, siyasi iktidarın“hukukla”smırlandmlması düşüncesi, Anayasacılık akımıyla birlikte ortaya çıkmıştır. Anayasacılık akımı, uygulamada, iktidarın bir takım siyasal belgelerle ve nihayet yazalı anayasalarla sınırlandırılması şeklinde bir gelişim göstermiştir. Devletin niteliklerini, yapışım ve işleyişini düzenleyen, bireylerin özgürlüklerini güvenceye alan anayasaların, diğer yasalardan üstün bir konuma sahip olması gerekiyordu. İşte,“anayasanın üstünlüğü”de denilen bu ilkeyi güvenceye alacak ilk hukuksal araç olarak, anayasal katılık öngörülmüştür. Buna göre, anayasalar, diğer yasalar gibi alelade yöntemlerle değil, fakat, zorlaştınlmış bir takım yöntemlerle değiştirilebilmelidir. Ük yazılı anayasa olarak kabul edilen Amerika Birleşik Devletleri Anayasası ve sonrasında yapılan tüm dünya anayasaları, birkaç istisna dışında, katı anayasalardır. Bu araştırmayı yaparken incelenen -halen yürürlükteki- 118 yazalı anayasadan 112'sinin katı anayasa olduğu görülmüştür. Anayasaların değiştirilme yöntemleriyle ilgili olarak, farklı katlık ölçütleri benimsenmiştir. Bazı ülkeler değiştirme yöntemim çok sıkı şekil koşullarına bağlarken, diğerleri daha esnek bir yöntem geliştirmiştir. Buna rağmen, anayasaların katılığı bakımından, genel bir derecelendirme yapmak mümkün değildir. Çünkü her ülke kendi sosyo-politik durumunu göz önüne alarak, kendine özgü bir katılık yöntemi geliştirmiştir. Önemli olan, istikrarlı bir devlet düzeni ile, değişime olan ihtiyaç arasındaki hassas dengenin bulunmasıdır. Katı anayasaların, siyasi iktidarı sınırlandıran bir güvence mekanizması olarak düşünülebilmesi için, anayasanın görünüşte (itibari ya da nominal) değil, gerçek (garantici) bir anayasa olması gerekir. Bireylerin özgürlüklerini son derece sınırlayan ve demokratik ilkelerden uzak bir katı anayasa, öngörülen amacının dışına çıkmış demektir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT We can initiate the limited government as a theoretical issue from the very beginning of the Antiquity. However, the idea of the government under law has just come from the constitutionalism. Practically the constitutionalism has developed in the form of some official charters and finally the constitutions which are adopted for limiting the power. It required that the constitutions which organize the nature, structure and the operation of the state and which protect the civil liberties had to be superior to the ordinary laws. Constitutional inertia is the first legal instrument to guarantee that issue which can also be called as constitutional supremacy. According to this, different from the ordinary laws, the constitutions must be amended with more difficult procedures. The United States Constitution which is accepted to be the first written one and the subsequently adopted constitutions, excluding a few exceptions, are all the rigid constitutions. It is observed that the 112 of the 118 written constitutions which have been investigated in this dissertation are rigid constitutions. Many different techniques of constitutional inertia have been accepted as the amending formulas. Some constitutions are very difficult to change and some others are more flexible. Notwithstanding, we are unable to make a general standardization of similar rigidity. Because all the countries have developed an original amending formula according to their own sociopolitical conditions. What is important is to obtain the midway between the stability and the need for change. To become the guarantee of the limited government, rigid constitutions must also be the guarantist constitutions but not the nominal ones. A rigid constitution which restricts the fundamental freedoms excessively or is far from the democratic principles means it deviated from the reason of its existence.