Yoksulluk ve yönetişim ilişkisi: Güney Avrupa ülkeleri üzerine karşılaştırmalı bir analiz
The relationship between poverty and governance: A comparative analysis on South European countries
  1. Tez No: 921081
  2. Yazar: AHMET ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
u çalışmada yoksulluk ve yönetişim ilişkisi Güney Avrupa ülkeleri örneği üzerinden karşılaştırmalı olarak incelenmektedir. Çalışmada Güney Avrupa refah rejimi olarak sınıflandırılan İspanya, İtalya Portekiz, Türkiye ve Yunanistan için yönetişim göstergelerinin yoksulluk üzerine etkisi olup olmadığı 1996-2021 döneminde ekonometrik analizlerle test edilmektedir. Tezde analiz yöntemi olarak Pesaran vd. (2001) tarafından geliştirilen ARDL Sınır Testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre yönetişim göstergeleri ile gelir eşitsizliği arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Dolayısıyla, hukukun üstünlüğünün yerleştiği, hesap verilebilirliğin yaygınlaştığı, hükümetlerin etkinliğinin sağlandığı, düzenleyicilik kalitesinin geliştirildiği, siyasal istikrarın olduğu ve yolsuzluğun önlendiği ülkelerde yoksulluğun azaldığı tespit edilmiştir. Dolayısıyla yönetişim uygulamaları yoksulluğu azaltmada önemli bir etkendir denilebilir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between poverty and governance comparatively through the example of Southern European countries. In the study, whether governance indicators have an effect on poverty for Spain, Italy, Portugal, Turkey and Greece, which are classified as Southern European welfare regimes, is tested with econometric analysis in the period 1996-2021. The ARDL Bounds Test developed by Pesaran et al. (2001) was used as the analysis method in the thesis. According to the findings, a significant relationship was found between governance indicators and income inequality. Therefore, it was determined that poverty decreased in countries where the rule of law was established, accountability was widespread, government effectiveness was ensured, regulatory quality was improved, political stability was present and corruption was prevented. Therefore, it can be said that governance practices are an important factor in reducing poverty.