Türkiye'de sendikaların göçmen işçilere bakışı
The perspective of the unions to migrant workers in Turkey
- Tez No: 921082
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Grupların veya kişilerin yaşamış oldukları bölgeden bir başka yere gitmeleri şeklinde tanımlanabilen göç, yalnızca basit bir yer değiştirme hareketi olarak da ifade edilebilmektedir. Buna ek olarak göç, toplumları ekonomik, siyasal, kültürel ve sosyal açıdan da etkileyen oldukça kapsamlı bir olgudur. Bunun yanı sıra insanların mekânsal açıdan hareketliliğinin milli sınırları aşan bir biçimde yapılması da göçün mevcut etkilerinin milletlerarası olduğunu göstermektedir. Milletlerarası göç ile göçmen işçiler hususu sosyal bilimciler tarafınca, giderek artış gösteren bir şekilde incelenmekte ve milletlerarası göçün mevcut etkilerini anlamak için pek çok araştırma yapılmaktadır. İşgücünü mevcut sınırları aşmaya yönlendiren sebepler, göçmenlerin çalışma şartları, kaynak ülkelerine ve varış ülkelerine olan etkileri çeşitli disiplinler tarafınca incelenmiştir. Fakat, milletlerarası göçün varış ülkelerdeki sendikaların bakış açısı bakımından incelenmesi, farklı araştırma alanlarına oranla henüz yenidir ve yapılan çalışmalar kısıtlıdır. Bu kapsamda yapılan çalışma, Türkiye'ye yönelik olarak düzensiz bir şekilde yapılan emek göçü ile ilgili işveren örgütleri ve sendikaların yaklaşımını incelemektedir. Yapılan çalışma Türkiye'de bulunan işveren örgütlerinin ve sendikaların göçmen işçilere yönelik bir uygulamasının olup olmadığını ortaya koyarken, bu örgütlerin ve sendikaların bu kişilere yaklaşımını ve bakış açısını da incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Migration, which can be defined as the movement of groups or people from the region where they live to another place, can also be expressed only as a simple movement of displacement. In addition, migration is a very comprehensive phenomenon that affects societies economically, politically, culturally and socially October. In addition, the fact that people's spatial mobility is carried out in a way that exceeds national borders shows that the current effects of migration are international. The issue of international migration and migrant workers is being increasingly studied by social scientists, and many studies are being conducted to understand the current effects of international migration. The reasons that lead the labor force to exceed the existing borders, the working conditions of immigrants, the effects on the source countries and destination countries have been examined by various disciplines in various contexts. However, the study of international migration from the point of view of trade unions in destination countries is still new compared to different research areas, and the studies conducted are limited. The study conducted in this context is to examine the approach of employer organizations and trade unions related to labor migration to Turkey, which is carried out in an irregular manner. While the study reveals whether there is an application of employer organizations and trade unions located in Turkey for migrant workers, it also examines the approach and perspective of these organizations and trade unions to these people.